Český rekonstrukční tým odletěl do Afghánistánu

11. února 2008  10:32
První část dvousetčlenného provinčního rekonstrukčního týmu dnes nad ránem odletěla vojenským speciálem z přerovského letiště do Aghánistánu. Čeští vojáci a civilní experti budou mít na starost obnovu celé provincie Lógar.  
FOTOGALERIE

Do Afghánistánu dnes ráno v 6:15 odletělo prvních 39 českých vojáků. "Jde hlavně o logisty, kteří na místě připraví vše potřebné pro hlavní část sil," uvedl velitel českého kontingentu Ivo Střecha.

Celá jednotka bude v Afghánistánu kompletní v březnu. Působit bude na americké základně Shank poblíž města Pol-e´Alam v provincii Lógar, zhruba šedesát kilometrů jihozápadně od Kábulu.

"Strach nemám, ale určité obavy jsou," řekla před odletem Martina Štěpánková. V Afghánistánu bude působit jako šéfka týmu specialistů pro civilně-vojenskou spolupráci. Za sebou už má dvě mise, v Kosovu a nedávno i právě v Afghánistánu. Rodina je s jejím odjezdem smířená. "Manžel ví, jakou dělám práci, a plně to respektuje," konstatovala.

Jejího kolegu Václava Bartoše čeká v Afghánistánu starost o žaludky všech českých vojáků i civilních expertů. Jako kuchař bude mít podle svých slov velmi těžkou práci. "Slíbil jsem veliteli, že se budu snažit vždycky udělat z těch amerických nejídel normální dobrá česká jídla," řekl s nadsázkou Bartoš. Pro štěstí si do mise s sebou bere dárky od kamarádů − miniaturní verzi Bible a zbrusu nový benzinový zapalovač.

V Lógaru půjde o první misi takového typu v historii České republiky. Součástí rekonstrukčního týmu by totiž mělo být asi 200 vojáků a civilních odborníků, kteří se budou podílet na obnově země.

Podle prvního náměstka ministryně obrany Martina Bartáka je vyslání českého rekonstrukčního týmu naprostým mezníkem v historii armády i České republiky. "Je to prubířský kámen," řekl Barták s tím, že právě takový typ misí musí umět armáda zvládat s ohledem na své fungování v budoucnu. "Udělali jsme přesně to, co spojenci chtěli. Znásobili jsme počet vojáků v dnes asi nejnebezpečnější oblasti," dodal.

Náčelník generálního štábu Vlastimil Picek připomněl, že armáda už zkušenosti s fungováním provinčních rekonstrukčních týmů má. Upozornil, že vojáci neodjíždějí do čistě bojové operace, ale do mise, která má především pomoci místnímu obyvatelstvu.

Armáda kvůli tomu stáhne 80 českých vojáků z provincie Badakšán na severovýchodě Afghánistánu, kde čeští vojáci spolu s Dány a vojáky německého Bundeswehru chrání tamější rekonstrukční tým.

Každý provinční rekonstrukční tým tvoří vojáci a civilisté. Provinční rekonstrukční týmy jsou součástí Mezinárodních sil pro podporu bezpečnosti v Afghánistánu (ISAF) pod velením NATO.

Týmy se podílejí na obnově infrastruktury země, včetně budování škol, zavlažovacích systémů nebo rozdělování humanitární pomoci. Fungují také jako poradci afghánských představitelů a samospráv, cvičí afghánské vojáky a policisty.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.