Česko uznalo přechodnou radu libyjských povstalců

30. srpna 2011  0:02
Česká republika uznala Národní přechodnou radu libyjských povstalců, oznámil ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Česko se tak připojilo k takřka sedmi desítkám zemí, které radu uznaly už dříve.  


"Vývoj situace potvrdil rostoucí váhu Národní přechodné rady do té míry, že se reálně stala jediným legitimním politickým představitelem libyjského lidu. Česká republika je pevně odhodlána rozvíjet spolupráci s novou dočasnou vládou a ostatními představiteli země, kteří zemi povedou v přechodném období do svobodných voleb," prohlásil šéf české diplomacie.
Podle Schwarzenberga, pád režimu Muammara Kaddáfího otevírá novou etapu historie svobodné Libye, která je z mnoha hledisek velmi důležitá pro klidný vývoj a bezpečnost celé oblasti. Připomněl, že Česká republika byla mezi prvními zeměmi, které navázaly kontakty s Národní přechodnou radou Libye.

Před ní podle jeho slov nyní leží obrovské úkoly. "Musí zajistit klid a bezpečí na celém území Libye, zabránit mstě a rabování, zahájit všenárodní politický dialog, který povede k nutným politickým i ekonomickým reformám, ustavení vlády práva a respektu k lidským právům a základním svobodám," uvedl Schwarzenberg. Dodal, že Česká republika, která již strádající Libyi pomohla, je odhodlána na základě potřeb libyjské strany v této pomoci pokračovat. "V první řadě jsme připraveni poskytnout rychlou humanitární pomoc. Rovněž se chceme podílet na poválečné obnově Libye jak bilaterálně, tak v rámci EU, OSN, NATO. Nabízíme zejména naši neopakovatelnou zkušenost s přechodem k demokratickému systému vládnutí".

Libyjsší povstalci po dobytí Tripolisu už několik dní intenztivně pátrají po libyjském vůdci Muammaru Kaddáfím. Jeho tři děti a druhá manželka Safíja podle prohlášení alžírské diplomacie dorazili do Alžírska. Předseda Přechodné národní rady Mustafá Džalíl na schůzce ministrů obrany států podporujících libyjskou opozici prohlásil, že Kaddáfí pro svou zemi i pro svět nepřestal představovat nebezpečí, a vybídl NATO a jeho spojence k další podpoře povstalců. Povstalci se rovněž nechali slyšet, že pokud jsou zprávy o útěku Kaddáfího příbuzných pravdivé, budou žádat jejich vydání do Libye, aby tam stanuli před soudem.

Podle NATO už Kaddáfího režim sice nemá kapacity na zásadní vojenské operace, alianční mise ale bude pokračovat. Mandát OSN vyprší 27. září a k jeho přápadnému prodloužení bude nutné setkání členských států NATO.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.