Česko slíbilo další vojáky pro Afghánistán

29. listopadu 2006  13:27,  aktualizováno  13:28
Česká republika na summitu NATO v lotyšské Rize slíbila, že do Afghánistánu vyšle posily. V zemi tak, včetně nebezpečných oblastí na jihu země, bude příští rok operovat až 225 českých vojáků. Kromě speciální jednotky Vojenské policie uvažuje armáda i o polní nemocnici.  

"Do budoucna plánujeme zvýšit svou angažovanost v Afghánistánu až o padesát procent," prohlásil prezident Václav Klaus, který se v čele české delegace summitu účastní.

"Horní limit bude 225 vojáků," řekl ministr obrany Jiří Šedivý s tím, že plán zahraničních misí pro příští rok už posvětila vláda a nyní se jím budou zabývat poslanci a senátoři. "Jde o klíčovou operaci," dodal Šedivý.

Ministr upřesnil, že do Afghánistánu chce armáda vyslat navíc 35 příslušníků speciální jednotky Vojenské policie, která by měla operovat v britském sektoru na nebezpečném jihovýchodě země.

Zároveň připustil, že v budoucnu by do Afghánistánu mohlo Česko vyslat i vrtulníky, o něž nedávno požádal premiéra Mirka Topolánka dopisem jeho britský protějšek Tony Blair.

"Snažíme se vrtulníky modernizovat, aby byly kompatibilní se systémy spojenců. Uvažujeme, že po roce 2007 by mohly být vrtulníky nasazeny právě v Afghánistánu," doplnil Šedivý.

Do Afghánistánu může i polní nemocnice
Kromě toho armáda uvažuje o vyslání polní nemocnice, která už v Afghánistánu jednou působila. Pro natoaktual.cz to potvrdil náčelník generálního štábu Pavel Štefka. "Počítáme i s polní nemocnicí, o kterou jsme byli požádáni," řekl.

Jak dodal, vyslání 65 českých armádních zdravotníků do Afghánistánu by muselo projít celým schvalovacím procesem ve vládě i Sněmovně a Senátu, protože záměr na vyslání polní nemocnice není v nedávno odsouhlaseném plánu zahraničních operací pro příští rok.

V Afghánistánu v současnosti působí 80 českých průzkumníků ve Fayzabádu na severovýchodě země. V afghánských horách odlehlé provincie Badakšan spolu s dánskými vojáky a příslušníky Bundeswehru chrání provinční rekonstrukční tým, který se podílí na obnově válkou zničené země.

Dalších 55 českých vojáků působí na kábulském letišti. Čeští experti se tam podílejí na likvidaci nevybuchlé munice, na řízení letového provozu a mezinárodnímu letišti na čtyři měsíce velí.

Před měsícem se z Afghánistánu navíc vrátilo 120 elitních českých bojovníků z 601. skupiny speciálních sil, kteří v oddělené operaci Enduring Fredom pod velením Američanů bojovali s Talibanem a teroristy v nebezpečné jižní provincii Kandahár. - více zde

Otázka dalšího vývoje alianční mise ISAF v Afghánistánu v těchto dnech dominovala summitu NATO v Rize. Podle českého prezidenta Klause byl Afghánistán hlavním tématem celého summitu. "Celá dvouhodinová večeře hlav států NATO byla jen výlučně o Afghánistánu," konstatoval Klaus.

V Afghánistánu nyní operuje zhruba 30 tisíc vojáků pod velením NATO. Aliance v srpnu rozšířila svou afghánskou misi z metropole Kábulu, severu a západu země i na neklidný jih a východ. Tam vojáci čelí každodenním útokům ze strany povstalců bývalého vládního hnutí Taliban.

Představitelé aliance vyzvali členské země, aby urgentně afghánskou misi posílily. Jednotky ISAF potřebují v zemi především další vrtulníky, transportní letadla a několik set vojáků speciálních sil.

Lubomír Světnička natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.