natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Česko posílá vojáků do misí dost, nemusí se stydět, míní experti

    22. října 2010  13:26
    Češi nepatří v NATO mezi "černé pasažéry". Přes 800 vojáků v zahraničních misích svědčí podle expertů o tom, že jsme aktivním spojencem, který se navíc vzhledem k velikosti armády a jejím možnostem vůbec nemusí za svou účast stydět.  
    Balkán, Irák, Kuvajt, Afghánistán, africké země. Tady všude působili a působí čeští vojáci. V mírových, pozorovatelských, rekonstrukčních ale také ve skutečných bojových operacích.

    Mezi spojenci v NATO patří Češi v tomto ohledu a také vzhledem k velikosti armády k velmi ceněným partnerům. "Rozhodně z evropských členů NATO patříme vzhledem k velikosti armády k nejlepším," konstatoval expert na vojenství a publicista Lukáš Visingr.

    Ke konci září působilo podle údajů ministerstva obrany v zahraničních misích 894 českých vojáků. Na první pohled málo, vzhledem ke zhruba dvacetitisícové profesionální armádě (bez civilních zaměstnanců) ale velmi slušný počet. Nejpočetnější kontingent má česká armáda v současnosti v Afghánistánu, zhruba 500 vojáků. Podle vládou navrhovaného plánu na následující dva roky by se měl počet zvýšit až na 700.

    Srovnatelně velké armády dalších zemí NATO jsou na tom podobně, například Norsko - 500 vojáků, Dánsko - 730, Bulharsko - 540. Na druhou stranu taková Francie má sice v Afghánistánu přes 3 700 mužů, její armáda však dohromady čítá 240 tisíc vojáků. Zjednodušeně, v nejdůležitější a nejsledovanější misi Aliance tak má Francie jako jaderná velmoc s třetí nejpočetnější armádou NATO v poměru jen něco přes půl druhého procenta svých vojáků.

    Spojenci si českou účast cenní
    Podle bývalého náčelníka generálního štábu Jiřího Šedivého si Česká republika díky zahraničním misím získala v očích spojenců uznání. Srovnávat země NATO a jejich účast v misích jen podle počtu vyslaných vojáků však pochopitelně tak jednoduše nelze.

    Například stočlenná jednotka může být pro misi daleko cennější než 500 vojáků, kteří "pouze" střeží základnu, zvlášť když jde třeba o piloty s letouny nebo speciální síly určené pro ty nejriskantnější operace strategického významu.

    Ale ani v tomto ohledu nepatří Češi mezi "ořezávatka". "Jsme schopni do misí vysílat velmi cenné jednotky, ať už jde o vrtulníky v Afghánistánu, chemiky nebo další specialisty. Máme vojáky, kteří dokážou cvičit afghánské jednotky, a máme také vojáky, kteří umí bojovat," řekl Šedivý. Cenné ostruhy česká armáda získala také při působení letců s gripeny v Pobaltí. Zvláštní kapitolou je pak opakované bojové nasazení českých speciálních sil v protiteroristické operaci Trvalá svoboda.

    Důkazem mohou být nedávná slova šéfky americké diplomacie Hillary Clintonové, která označila Česko za "velmi důležitého spojence USA". Nutno dodat, že takovými proklamacemi Spojené státy neplýtvají.

    Češi v Afghánistánu ještě posílí
    Vládním návrhem na působení českých vojáků v zahraničních misích v příštích dvou letech by se měli zabývat poslanci na své další schůzi, která začíná příští týden. Po nich musí mise posvětit ještě senátoři.

    Očekává se přitom hlasité proti z řad opozičních poslanců ČSSD a komunistů. A to je i jeden z důvodů, proč vláda tentokrát připravila plán na dva roky a ještě navíc výhledem na třetí následující.

    Má se tak zamezit tahanicím, které provázely schvalování misí na sklonku roku 2008. Tehdy opoziční ČSSD zablokovala původní návrh na účast v misích, Česku hrozila mezinárodní ostuda a vojákům rychlé a mnohdy nebezpečné stažení z misí.

    "Armáda potřebuje dlouhodobé plánování. Postupně se stahujeme z Kosova a naše úsilí se musí zaměřit na rekonstrukci a stabilizaci Afghánistánu. V misi ISAF plánujeme určité navýšení počtu vojáků, abychom o to dříve mohli odejít," uvedl ministr obrany Alexandr Vondra.

    A kde budou čeští vojáci v následujících letech tedy působit? Vzhledem k dlouhodobě pozitivnímu vývoji bezpečnostní situace v Kosovu postupně armáda vojáky z této balkánské mise stáhla. Do poloviny příštího roku by tam nicméně mělo působit ještě zhruba 90 vojáků, kteří se budou starat o provoz základny Šajkovac. Kdyby však v zemi došlo k prudkému zhoršení situace, bude doma v Česku připraveno do mise okamžitě vyrazit dalších až 500 vojáků. Vládní návrh pak počítá s tím, že by v druhé polovině roku měli Češi Kosovo až na několik postů na velitelství mezinárodních sil úplně opustit.

    Nejdůležitější zahraniční operací se tak stane alianční mise v Afghánistánu. V roce 2011 by tam mělo působit celkem až 720 a v roce 2012 maximálně 640 českých vojáků. Plnit další úkoly by tam příští rok zřejmě měli odletět elitní bojovníci z 601. skupiny speciálních sil.

    Důležitou misí pak má být opětovné vyslání českých letců do Pobaltí v roce 2012. Stejně jako v roce 2009 by měla tygří letka s letouny Jas-39 Gripen střežit čtyři měsíce vzdušný prostor trojlístku pobaltských států - Litvy, Lotyšska a Estonska.

    Předpokládané náklady na rok 2011 činí 1,9 miliardy korun a na rok 2012 jsou odhadovány na 1,5 miliardy korun z rozpočtu ministerstva obrany.

    ZAHRANIČNÍ MISE ČESKÝCH VOJÁKŮ

    Kosovo 

    • Od 1. ledna do 30. června 2011 bude do misi KFOR zapojeno 550 vojáků. Hlavní část kontingentu bude ale doma v česku připravena do země okamžitě odcestovat, kdyby se bezpečnostní situace v oblasti prudce zhoršila. Přímo v Kosovu bude působit jen asi 90 lidí, kteří se budou starat o chod základny Šajkovac a působit na velitelství mezinárodních sil. V druhé polovině roku 2011 armáda plánuje postupně zrušení základny a úplné stažení sil.

    Bosna a Hercegovina

    • V letech 2011 i 2012 se předpokládá vyslání dvou českých vojáků do mírové operace pod vedením Evropské unie ALTHEA.

    Afghánistán

    • V misi NATO v Afghánistánu bude v roce 2011 působit až 720 a v roce 2012 maximálně 640 vojáků. Jádrem působení v Afghánistánu bude i nadále provinční rekonstrukční tým v provincii Lógar, kde by mělo působit 300 českých vojáků. 
    • Na letišti v Kábulu bude nadále působit do 90 osob zabezpečujících letový provoz, lehká chemická jednotka poskytující chemickou, radiační a biologickou ochranu a výcvikový tým afghánského personálu pro vrtulníky. Část této jednotky se bude podílet na výcviku afghánských bezpečnostních sil. 
    • Ve výcvikovém týmu v provincii Wardak bude jednotka v počtu do 60 osob pokračovat ve výcviku příslušníků Afghánské národní armády. 
    • V roce 2011 bude pokračovat nasazení tří transportních vrtulníků Mi-171Š a nezbytného podpůrného týmu v počtu do 100 osob na vrtulníkové základny Sharana v provincii Paktika. V roce 2012 bude na základně Sharana ponechán pouze obslužný personál na mobilním operačním středisku letky a mobilní opravárenská hala s minimální obsluhou s výhledem na opětovné nasazení vrtulníků v roce 2013. 
    • V roce 2011 by v Afghánistánu měl působit dopravní letoun CASA s obsluhou v rozsahu do 20 osob, který bude pro české vojáky periodicky zajišťovat přepravu osob a materiálu, zejména mezi základnami. V roce 2012 by měl letoun působit i ve prospěch mezinárodních sil ISAF. 
    • Vládní návrh počítá s tím, že na žádost Francie by v rámci polní nemocnice na kábulském letišti pracoval český armádní chirurgický týmu v počtu do 10 osob. 
    • Zhruba 20 vojáků by mělo působit nadále ve velitelských strukturách mise ISAF. 
    • Armáda plánuje v druhé polovině příštího roku vyslání 100 příslušníků elitní 601. skupiny speciálních sil. V protiteroristické misi by měli působit rok. Dalších 20 vojáků z této jednotky by mělo pokračovat v ochraně osob a majetku českého zastupitelského úřadu v Kábulu.

    Pobaltí

    • Stejně jako v roce 2009 by měli letci se čtyřmi letouny Jas-39 Gripen střežit od 1. září do 31. prosince 2012 z letecké základny Šiauliai v Litvě střežit vzdušný prostor pobaltských zemí.

    Sinaj

    • Na Sinajském poloostrově má působit maximálně 5 českých vojáků jako pozorovatelé.

    Somálsko

    • V protipirátské operaci ATALANTA pod velením EU budou stejně jako dosud pracovat tři čeští vojáci na velitelství v britském Northwoodu.

    inc natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media