natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Češi a Slováci pracují na společném nebi, střežit ho budou gripeny i migy

    24. dubna 2014  21:17
    Oprášený projekt společné ochrany vzdušného prostoru nad Českem a Slovenskem začíná nabírat konkrétnější podobu. Do konce letošního roku mají vzniknout první vojenské i právní návrhy, jak by společné střežení nebe mohlo fungovat.  

    Letouny MiG-29 slovenských vzdušných sil | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

    Dohodly se na tom vlády obou zemí na svém společném středečním zasedání ve Skalici. Premiéři Bouslav Sobotka a Robert Fico pak podepsali společné prohlášení, na jehož základě by měla ministerstva obrany úzce spolupracovat v řadě oblastí.

    Premiér poprvé v letounu CASA

    Na středeční společné zasedání vlád ČR a Slovenska dopravil českou delegaci na Slovensko armádní letoun CASA C-295. Vůbec poprvé tímto dvoumotorovým turbovrtulovým transportním strojem letěl také předseda vlády Bohuslav Sobotka. Ten přiznal, že byl na let armádním strojem zvědavý. Ačkoliv prý klimatické podmínky nebyly ideální, s letem byl spokojený. "Zážitek to byl příjemný, let dopadl dobře," uvedl.

    "Vlády pověřily ministry obrany, aby do konce roku 2014 měli připravit návrhy v právní a vojensko-technické oblasti, které umožní realizovat společnou integrovanou česko-slovenskou ochranu vzdušného prostoru," uvádí se v dokumentu.

    Zatímco čeští letci používají moderní letouny Gripen, slovenský vzdušný prostor chrání zastarávající a dosluhují ruské letouny MiG-29. V plánu kvůli tomu také společné cvičení pozemního personálu v obsluze vojenských letadel druhého státu - takzvaný "Cross-Servicing". Tedy, aby slovenští vojáci dovedli "obsloužit" gripeny a naopak.

    Nákupy a akce speciálních sil

    Češi a Slováci by měli v budoucnu úzce spolupracovat ve společných modernizačních projektech zaměřených na výzbroj a výstroj ozbrojených sil. Jedním z aktuálních plánů na posílení specializovaných kapacit ozbrojených sil obou zemí je připravovaný nákup radarů a lehkých ručních zbraní.

    "Promýšlíme a hovoříme o tom, jak bychom mohli společně postupovat v akvizicích, protože ta varianta se nabízí a byla by efektivnější pro obě země," uvedl ministr obrany Martin Stropnický.

    Se slovenským kolegou Martinem Glváčem podepsali memorandum, na jehož základě česká a slovenská strana posílí spolupráci také v oblasti speciálních sil, konkrétně se jedná o českou 601. skupinu speciálních sil a slovenský 5. pluk speciálního určení ze Žiliny.

    "Spolupráce dvou elitních jednotek v oblasti výcviku a cvičení bude určitě přínosem pro obě strany. Díky společným cvičením si budou moci vyměňovat zkušenosti z praxe," dodal slovenský ministr obrany Martin Glváč s tím, že manévry by měly probíhat v obou zemích.

    inc natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media