Česko je 15 let v NATO, na první konferencí na Hradě přijede Robertson

1. března 2014  10:01
Ryze národní konferencí si nejvyšší ústavní představitelé, politici i diplomaté připomenou 15 let od vstupu České republiky do NATO. Od historického summitu Aliance v roce 2002 to bude pro Pražský hrad první taková akce.  
15 let Česka v NATO | foto: Jagello 2000

Konference pod názvem "15 let Česka v NATO – naše bezpečnost není samozřejmost" se 12. března zúčastní přední bezpečnostní experti, nejvyšší ústavní činitelé v čele s prezidentem Milošem Zemanem. Jako zahraniční host na Pražském Hradě vystoupí také někdejší generální tajemník Aliance George Robertson.

Lord Robertson

Původem Skot, se stal desátým generálním tajemníkem NATO v říjnu 1999. Za dobu svého působení v čele aliance si vydobyl přívlastek "neústupného Skota" podle toho, jakým způsobem se snažil prosadit při jednáních zájmy NATO. Od května 1997 do října 1999 byl britským ministrem obrany. Od svého zvolení do funkce ministra se výrazně angažoval v procesu rozšiřování NATO. V roce 1998 podporoval americko-britskou operaci Pouštní liška proti iráckému režimu a v roce 1999 opakovaně obhajoval letecké útoky na Jugoslávii. Byl jedním z prvním západních politiků, kteří označili jugoslávského prezidenta Slobodana Miloševiče za válečného zločince.

"Rozhodli jsme se konferenci koncipovat speciálně na národní úrovni. Různých mezinárodních konferencí o bezpečnosti je každý rok ve střední Evropě docela hodně," řekl Zbyněk Pavlačík, předseda sdružení Jagello 2000, které je hlavním organizátorem akce.

Smyslem je na čistě národní úrovni vyhodnotit přínosy a zejména další představu o zapojení do NATO.  "Česká republika má díky NATO nejvyšší zajištění bezpečnosti a lidé to občas už berou jako naprostou samozřejmost, což bohužel není pravda," uvedl Pavlačík.

Účast na konferenci, rozdělené do dvou expertních a jednoho politického bloku, už přislíbili také předsedové prakticky všech parlamentních stran. Potvrzena zatím není účast hnutí ANO, se kterým ale jsou organizátoři v kontaktu,

Právě v politickém bloku vidí organizátoři velký přínos konference. "Myslím, že poprvé si bude možné vyslechnout pohledy na NATO v celém politickém spektru, od předsedů ODS a TOP 09 až po KSČM. Navíc konference bude interaktivní tím, že na úvod politického bloku budou předsedové seznámení se čerstvými závěry dopolední expertní části, což je v českém prostředí nový prvek," dodal Pavlačík.

O konferenci

Další informace o národní konferenci k 15. výročí vstupu Česka do NATO na portále natoaktual.cz

Česká republika, Maďarsko a Polsko se staly členy NATO 12. března 1999 jako první postkomunistické země v první vlně rozšiřování. Ministři zahraničí tehdy předali ve městě Independence v americkém státě Missouri své americké kolegyni Madeleine Albrightové ratifikační listiny.

Česko zastupoval Jan Kavan, ministr zahraničí v tehdejší vládě nynějšího prezidenta Miloše Zemana. Listiny o přistoupení České republiky k Severoatlantické alianci předtím 26. února podepsal v Trůnním sále Pražského hradu prezident Václav Havel.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.