Žádní nepřátelé, ale ani procházky po městě, hlásí český velitel z Mali

4. dubna 2013  10:14
Úmorná vedra brzy vystřídá období dešťů. Čeští výsadkáři mají za sebou prvních pár dnů mise v africkém Mali. V hlavním městě Bamaku, kde chrání velitelství, panuje klid. Střety s islamisty se odehrávají daleko na severu.  
Čeští vojáci v africkém Mali | foto: Armáda ČR

"Reakce na naši přítomnost jsou ze strany místních obyvatel prakticky jen kladné. Nesetkali jsme se zatím s žádným odmítavým nebo dokonce nepřátelským chováním," hlásí z africké mise velitel české jednotky Marek Štěpánek.

Česká mise v Mali

Základnu mise EU by měli Čeští vojáci střežit půl roku. Jde o nebojovou misi. Pak by měli přejít k výcviku příslušníků maliských ozbrojených sil, pokud o to EU požádá. V takovém případě by se český tým vyměnil a do Mali by odjeli vojenští instruktoři.
Mise má mandát zatím na 15 měsíců. Maliské armádě čeští vojáci poskytnou vybavení, které už sami nepotřebují: zbraně, munici i elektrocentrály. Většina ze 34 českých vojáků, kteří do Mali odcestovali, je ze 43. výsadkového praporu v Chrudimi. Zkušenosti mají z misí v Afghánistánu i Balkánu.
Kromě zbraní mají z Česka k dispozici tři vozidla Land Rover - 130 "Kajman", tři lehká obrněná vozidla Iveco a dvě nákladní Tatry T-815.

Celkem 34 českých vojáků zde začalo plnit úkoly v rámci mise Evropské unie přesně na velikonoční pondělí. Do země přicestovali už před třemi týdny, aby se na misi připravili. Češi mají na starost kompletní ochranu velitelství výcvikové mise EU (EUTM).

Výsadkáři zajišťují také doprovody hlavních představitelů velitelství operace a logistické konvoje. A tomu podle Štěpánka podléhá režim celé jednotky.

Situace v Bamaku je sice klidná a ani sami vojáci nepředpokládají, že by se dostali do nějakých bojových střetů. "Samozřejmě ale musíme a jsme připraveni na veškeré eventuality. Pokud bychom byli napadeni, jsme připraveni reagovat," dodává velitel.

Čeští vojáci jsou ubytování přímo v areálu velitelství, kde mají veškeré potřebné zázemí. Jediné, s čím se prý ještě vyrovnávají, je podnebí. "Teploty dosahují ve stínu přes 40 stupňů, velká vlhkost a blíží se období dešťů," říká Štěpánek.

Bamako, kde žije přes 1,5 milionu lidí, je městem kontrastů. Moderní zástavbu střídají chudinské čtvrti. Metropole zůstala dosud před boji s islamisty uchráněna. Válčí se na severu země, daleko odsud.

I přes relativní klid však musí být čeští vojáci neustále v pohotovosti. Případné "procházky" do města nepřipadají v úvahu. "Každý musí být přítomen na základně, abychom v případě jejího napadení mohli okamžitě reagovat," konstatuje Štěpánek.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2016

Počtem účastnících se letadel rekordní Dny NATO v Ostravě vidělo 130 tisíc návštěvníků.

Šampionát odstřelovačů

Duben 2016

Jedna rána, dvacet sekund! Snajpři z devíti zemí soupeřili v preciznosti

Staronová Aerovka

Duben 2016

V historických hangárech Aerovky v pražských Letňanech se otevírá nová letecká expozice.

Jordánské bojovnice

Září 2015

„Křehcí zabijáci“ v maskáčích a s kabelkami se chtějí vyrovnat mužům. Osmička žen předvedla své bojové dovednosti.

Mise na Islandu

Srpen 2015

Čeští letci s gripeny už podruhé během relativně krátké doby střežili na několik týdnů v rámci mise NATO daleký Island.