natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Česká republika a hrozba terorismu

    5. března 2007  9:52
    Současná situace v České republice je z hlediska teroristických projevů klidná. Česká republika se v průběhu roku 2006 nestala dějištěm žádné akce, kterou lze označit za teroristický útok klasického charakteru, tedy politicky motivované násilí, jehož cílem je (vedle případných obětí a škod na místě útoku) zejména vyvolání atmosféry strachu ve společnosti.  

    Hrozba terorismu je stále přítomna

    Na druhou stranu byly v průběhu roku zaznamenány určité výhrůžky a další poznatky, svědčící o ohrožení České republiky ze strany terorismu. V průběhu přelomu měsíců září a října 2006 kulminovala opatření, zaměřená na ochranu tzv. „židovských objektů“ a to zejména na území hlavního města Prahy.

    Zároveň existuje důvodné podezření na přítomnost a opakovaný tranzit kontaktních osob některých zahraničních teroristických skupin na území České republiky. V rámci České republiky byl také zjištěn zájem o nákupy zbraní či technologií ze strany osob podezřelých ze spolupráce s teroristickými organizacemi a byly zaznamenány i snahy o založení poboček zahraničních nevládních organizací, podezřelých z podpory terorismu.

    Ačkoli se nejedná o klasické teroristické akce, je pro Českou republiku  značně znepokojující občasný výskyt incidentů, kdy dochází k  použití nebo k výhrůžce použití výbušnin (ale i chemických a biologických látek) při akcích kriminálního charakteru bez politického podtextu („vyřizování účtů“ mezi zločineckými skupinami, případy vydírání, adresované státu resp. jiným veřejným nebo soukromým subjektům).

     

    Možné ohrožení zájmů České republiky v zahraničí a v tuzemsku

    Podcenit nelze ani možné ohrožení zájmů České republiky v zahraničí (zastupitelské úřady, členové vojenských misí, jednotliví občané, včetně turistů).

    Jedním z nejčastěji zmiňovaných možných motivů případného teroristického útoku na území nebo proti zájmům České republiky je angažování státu v aktuálním globálním protiteroristickém úsilí, včetně nasazení kontingentů v Iráku a Afghánistánu, nebo poskytování prostorů pro vysílání rozhlasové stanice Svobodná Evropa.

    Jako potenciální pachatelé případných teroristických aktivit by mohli figurovat jak cizinci (tranzitujících či krátkodobě nebo dlouhodobě usazených na území České republiky), tak domácí extremisté z ultralevé či ultrapravé části politického spektra. Vyloučit zcela nelze ani zapojení rezidentů zahraničních rozvědek nebo akce psychicky narušených osob.

    V souvislosti s tím patří mezi nejvíce exponované cíle potenciálního teroristického útoku v České republice zastupitelské úřady některých zemí, nebo zařízení, související s civilním letectvím. Pominout nelze ani tzv. „měkké“, nestřežené cíle, ať již infrastrukturní povahy, nebo charakteristické přítomností velkého množství osob (pražské metro, hypermarkety nebo větší kulturní a sportovní akce).

     

    Česká republika přípravu nepodceňuje

    Navzdory dosud v zásadě klidné situaci se Česká republika na eventualitu konfrontace s terorismem soustavně připravuje. Úroveň připravenosti České republiky na případný teroristický útok na jejím území, nebo proti jejím zájmům v zahraničí, je možné označit za odpovídající.

    Sumarizací dosud dosažených výsledků a nově navrhovaných opatření (zejm. zahraničněpolitického, logistického, legislativního, organizačního a analytického charakteru) je dokument Národní akční plán boje proti terorismu. Jeho aktuálně platné znění (pro léta 2005 – 2007) bylo schváleno usnesením vlády ze dne 16. listopadu 2005 č. 1466. Další aktualizace dokumentu se předpokládá v průběhu roku 2007.

    Se snahou o zefektivnění operativních aspektů boje proti terorismu souvisí usnesení vlády ze dne 13. září 2006 č. 1060, ke koordinaci činnosti zpravodajských služeb České republiky při vyhodnocování informací, důležitých pro bezpečnost České republiky se zvláštním zaměřením na boj proti terorismu, respektive usnesení vlády 1068, o pověření členů vlády koordinační a informační funkcí vůči některým ústředním orgánům státní správy, v jejichž čele není člen vlády a vůči Bezpečnostní informační službě.

     

    Priority České republiky v boji proti terorismu

    Z mezinárodněpolitického hlediska je třeba zmínit skutečnost, že v průběhu roku 2006 Česká republika efektivně ratifikovala jak Mezinárodní úmluvu o potlačování financování terorismu, tak Mezinárodní úmluvu o potlačování činů jaderného terorismu. Česká republika se tak stala státem, který je stranou všech třinácti tzv. „sektorálních“ protiteroristických úmluv Organizace spojených národů.

    Veškerá protiteroristická opatření, ke kterým je v České republice přistupováno, jsou koncipována s respektem k ochraně základních lidských práv a svobod. Za aktuální priority České republiky v oblasti boje proti terorismu jsou považovány následující kroky:

    1)      zlepšení komunikace a spolupráce mezi subjekty, zapojenými do boje proti terorismu;

    2)      zkvalitňování podmínek pro výkon činnosti bezpečnostních složek;

    3)      aktivity v oblasti ochrany obyvatelstva;

    4)      prevence vzniku uzavřených přistěhovaleckých komunit a radikalizace jejich členů;

    5)      jednoznačné kroky v oblasti zahraničně-politického směřování České republiky, související s problematikou boje proti terorismu.


    Závěrem

    Současná situace v České republice byla v roce 2006 z hlediska teroristických projevů klidná, v České republice se neodehrál žádný teroristický útok klasického charakteru. Potencionálním nebezpečím jsou zejména teroristické akce organizované zahraničními subjekty v reakci na mezinárodní vývoj; takto pojatému riziku jsou přizpůsobena konkrétní protiopatření, zejména ostraha vytipovaných lokalit, vyhodnocených jako nejvíce ohrožené.

    Podrobné informace o úrovni protiteroristických opatření České republiky a dalších připravovaných krocích, jsou obsahem průběžně aktualizovaného Národního akčního plánu boje proti terorismu.

     

    Oldřich Krulík

    Odbor bezpečnostní politiky Ministerstva vnitra České republiky

    natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media