natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Česká armáda zesílí, pro gripeny získala rakety středního doletu

    23. ledna 2008  10:14
    Letouny Jas-39 Gripen ve službách českých vzdušných sil dostanou novou zbraň. Na české poměry nevídanou. Armáda obdržela zásilku nejmodernějších střel AMRAAM. Gripen se díky nim stane plnohodnotným bojovým strojem. Za čtyřiadvacet střel by měli vojáci zaplatit 700 milionů korun.  

    Armáda už má nové střely s označením AIM-120C-5 AMRAAM ve svých skladech. Do výzbroje by je podle posledních informací měla zařadit zřejmě v únoru.

    "Ano, rakety máme, ale jejich zařazení do výzbroje musí projít určitou procedurou," uvedl velitel 21. základny taktického letectva v Čáslavi a jeden z nejzkušenějších pilotů gripenu Petr Mikulenka.

    Jak dodal, stíhačky Jas-39 Gripen tak dostanou novou výzbroj, která mnohonásobně zvýší jejich bojové schopnosti.

    "Zavedením této rakety do výzbroje získáváme zbraň, která funguje jako odstrašující věc. Je diametrálně odlišná od jiných. Jde o moderní systém, který může pilot používat za hranicí viditelnosti. Je tedy schopna zneškodnit cíl, který pilot vizuálně nevidí," vysvětlil Mikulenka.

    Gripeny, která má česká armáda ve výzbroji od roku 2005, byly dosud vyzbrojeny palubním kanonem Mauser BK 27 ráže 27 milimetrů se zásobníkem na 120 nábojů a od USA armáda získala darem řízené střely krátkého dosahu Sidewinder.

    Zatímco se střelami Sidewinder může pilot operovat na vzdálenost několika set metrů, u střel AMRAAM se počítá s přesným zásahem na vzdálenost několika desítek kilometrů.

    "Zavedením systému AMRAAM se nesrovnatelně o několik tříd zvedne bojová hodnota letounu. Piloti budou moci využít veškeré schopnosti a elektronické vybavení letounu," konstatoval expert na bojové letouny a šéfredaktor magazínu Letectví a kosmonautika Jan Čadil.

    Střela AMRAAM totiž využívá kombinovaného způsobu navedení na cíl. Letoun může zaměřit a zničit víc cílů najednou. Navíc je střela použitelná prakticky za každého počasí.

    Střely tohoto typu používá americké vojenské letectvo, námořnictvo a další armády NATO, objednalo je i Maďarsko a Polsko. Rakety jsou na stíhačkách F-15, F-16, F-14 a F/A-18, dále na letounech Eurofighter 2000, německých F-4 a britských strojích Sea Harrier.

    Smlouvu o nákupu střel AMRAAM podepsali zástupci České republiky a USA už v roce 2005.

    AMRAAM

    Zbraňový systém AMRAAM (Advanced Medium-Range Air-to-Air Missile) byl vyvinut v 80. letech minulého století.

    AIM-120 AMRAAM je protiletadlová řízená střela z kategorie Beyond Visual Range. To znamená, že je určena k ničení vzdušných cílu za hranicí jejich přímého vizuálního kontaktu. V praxi to znamená možnost použití střely za všech meteorologických podmínek na takzvané střední vzdálenosti cíle, tedy do 100 kilometrů.

    Střela je vybavena kombinovanou naváděcí soustavou. Po odpalu je let řízen inerciálním systémem do předpokládaného bodu střetu s cílem. V koncové fázi se na cíl navádí pomocí vlastní aktivní radarové soustavy.
    V současné době je vyráběna její nejmodernější verze AIM-120C-5, která je oproti starším modifikacím A a B vybavena zdokonalenou elektronickou částí a výkonnějším raketovým motorem.

    Technické parametry:
    Délka: 3.65 m
    Průměr: 17.8 cm
    Váha: 161.5 kg
    Váha bojové hlavice 20.5 kg

     

     

    inc natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media