natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Češi v Afghánistánu v boji proti terorismu

    26. listopadu 2007  11:11
    Boj proti globálním teroristickým sítím má mnoho dimenzí: diplomatickou, vojenskou, zpravodajskou nebo policejní. Jak je zřejmé z vývoje v uplynulých několika letech, podstatnou složkou tohoto zápasu je úsilí zabránit teroristům ve využívání hroutících se nebo zhroucených států jako svých základen.  

    Po úspěšném svržení tálibanského režimu v Afghánistánu koalicí USA a jejich spojenců se zdálo, že země je na dobré cestě k překonání dědictví  dvou dekád ozbrojeného konfliktu, který měl nejprve podobu odboje proti sovětské okupaci a následně se změnil v občanskou válku. Postupně začalo být zřejmé, že zajistit stabilitu a normální fungování tohoto státu bude dlouhodobý a náročný úkol, při jehož realizaci převzala postupně rozhodný díl odpovědnosti Severoatlantická aliance.

    Ačkoliv Afghánistán není z geostrategického pohledu tak důležitý jako Irák nebo třeba Somálsko, vzhledem k dřívějšímu působení Al-Káidy a Tálibánu má stabilizační mise NATO v této zemi klíčový význam: její selhání by vyslalo neblahý signál o tom, že snaha o postupnou transformaci politických poměrů na Středním Východě je neúspěšná.

    Z tohoto důvodu se plán na vyslání Provinčního rekonstrukčního týmu do provincie Loghar jeví jako klíčová součást české zahraničně-bezpečnostní politiky v roce 2008. V současnosti působí čeští vojáci v Afghánistánu na třech místech: v severním Afghánistánu jsou součástí Provinčního rekonstrukčního týmu pod německým velením, na mezinárodním letišti v Kábulu působí kontingent složený z vojenské nemocnice, protichemické jednotky a specialistů vzdušných sil AČR, a konečně v jihoafghánské provincii Helmand působí speciální síly vojenské policie, které zde provádějí zvláštní operace pod britským velením.

    Působení druhého a třetího ze zmíněných kontingentů by mělo být zachováno i pro příští rok. Kromě toho se počítá s možným vysláním příslušníků 601. skupiny speciálních sil, kteří si mezi spojenci vydobyli svou činností v letech 2004 a 2006 vynikající reputaci, do protiteroristické operace Enduring Freedom. Zásadní inovací však je plánované působení českého Provinčního rekonstrukčního týmu (na americké základně Shank a s případnou menšinovou účastí vojáků dalších zemí) ve východoafghánské provincii Loghar. Tento tým by byl složen přibližně ze 180 vojáků a 10 civilních odborníků.

    PRT se v Afghánistánu postupně prosadily jako nejefektivnější forma stabilizace jednotlivých regionů, udržení bezpečnosti a podpory rozvoje země. Jejich primárním úkolem je rozšiřovat prostor, v němž je afghánská centrální vláda schopna efektivně vykonávat své kompetence. Činnost těchto týmů není čistě vojenského charakteru, ale zahrnuje podstatný civilní prvek zaměřený na rekonstrukci, obnovu infrastruktury, výcvik afghánských bezpečnostních sil a podpora fungování místní ekonomiky.

    Projekt Provinčního rekonstrukčního týmu v provincii Loghar je pro české armádní síly a obecněji pro Českou republiku obrovskou výzvou. PRT musí zvládnout zajistit v prostoru svého působení nejen bezpečnost, ale také činnost civilních odborníků, jejichž úkolem bude přispět k rozvoji afghánské společnosti a ekonomiky, a vytvořit příležitosti pro české firmy a neziskové organizace, kteří by se do obnovy Afghánistánu rády zapojily. Úspěšné provedení této operace by pro náš stát znamenalo výrazné posílení prestiže u spojenců v NATO i u dalších relevantních mezinárodních organizací. Z hlediska obranné politiky by šlo o jednoznačný signál, že ČR je schopna zvládnout všechny úkoly, které vykonávají ‚starší‘ (a často mnohem větší) členské země Aliance.

    Účet za tyto operace (které kromě zmíněných zahrnují i udržování připravenosti předem vyčleněných armádních sil pro plnění úkolů v rámci elitní formace NATO Response Force) není zanedbatelný: rozpočet působení AČR v Afghánistánu pro rok 2008 počítá s výdaji přesahujícími 1,2 miliardy korun. Čeští občané se jako daňoví poplatníci mají právo ptát, jaký přínos takto vynaložené prostředky přinesou. Odpověď je jednoznačná, byť ne jednoduchá: Účast českých armádních sil v zahraničních operacích je prostředkem zajištění bezpečnosti České republiky. Pro ty, kdo pochybují, zda skutečně mise v Afghánistánu či kdesi v Africe hájí naše bezpečnostní zájmy, je třeba připomenout, že vstupem do NATO přijala Česká republika závazek hájit bezpečnost svých spojenců jako svou vlastní. To je podstata tzv. principu nedělitelnosti bezpečnosti členů NATO, na jejímž základě může ČR recipročně spoléhat na pomoc spojenců v případě ohrožení svých zájmů.

    Kromě toho je zjevné, že proces globalizace se nezastavil na úrovni výměny zboží nebo svobody pohybu investic, ale stále více se týká i bezpečnostních otázek. Nestabilita nebo třeba volné působení teroristických skupin v klíčových oblastech (jako je Afghánistán) vede ke zvýšení hrozby celé euroatlantické oblasti, jejíž je naše země součástí. Jestliže chceme zabránit tomu, aby se znovu opakovala situace z roku 2001, kdy Al-Káida naplánovala svůj útok proti USA právě z Afghánistánu zmítaného občanskou válkou a do značné míry ovládaného radikálními islamisty z hnutí Tálibán, musíme se smířit s myšlenkou, že za bezpečnost České republiky a jejích občanů je třeba bojovat i daleko za hranicemi naší země. Stabilizace konfliktních regionů je klíčovým úkolem, na jehož zvládnutí závisí budoucí bezpečnost Evropy a našich spojenců v severní Americe, a i my máme povinnost k tomuto úsilí přispět. Doposud naše ozbrojené síly zvládaly tyto úkoly na jedničku a nepochybuji o tom, že tomu tak bude i v následujícím roce.

     

    Jan Vidím
    Autor je předsedou Výboru pro obranu Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR za ODS

    natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media