Češi převezmou velení nad letištěm v Kábulu

27. září 2006  8:04
Česká armáda se připravuje na převzetí velení mezinárodního letiště v afghánském Kábulu. V rámci mise ISAF pod velením NATO vyšle Česko od prosince do dubna příštího roku do Afghánistánu dalších 50 vojáků.  

V prosinci armáda vyšle do Afghánistánu dalších 50 vojáků, kteří budou působit na letišti v Kábulu. Česká republika totiž bude od prosince do dubna mezinárodnímu letišti KAIA velet a řídit.

"Naši vojáci budou zajišťovat provoz nejdůležitějšího letiště v zemi," uvedl náčelník generálního štábu Pavel Štefka s tím, že NATO považuje českou armádu za jednu z těch, které takový úkol zvládnou.

V souvislosti s žádostmi nejvyšších představitelů NATO o posílení afghánské mise Štefka poznamenal, že dalších 50 českých vojáků na kábulském letišti bude zřejmě maximem, které si Česká republika může v Afghánistánu dovolit. - více zde

"Máme svoje možnosti, v zahraničních misích působí tisíc vojáků. To je maximum, které můžeme dneska vyslat," řekl Štefka. Čeští vojáci působí v Kosovu, Bosně, Iráku a Afghánistánu.

Právě v Afghánistánu v současnosti působí 80 českých průzkumníků ve Fayzabádu na severovýchodě země. V afghánských horách odlehlé provincie Badakšan spolu s dánskými vojáky a příslušníky Bundeswehru chrání provinční rekonstrukční tým, který se podílí na obnově válkou zničené země. - více zde

Další dvacetičlenný tým pyrotechniků a meteorologů pak působí na kábulském letišti Čeští experti se tam podílejí na likvidaci nevybuchlé munice a řízení letového provozu.

Kromě mise ISAF pod velením NATO působí čeští vojáci v Afghánistánu i pod americkým velením v protiteroristické operaci Enduring Freedom. Stovka elitních bojovníků z 601. skupiny speciálních sil se od května zapojuje do bojů s teroristy a přívrženci svrženého vládního hnutí Taliban. - více zde

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.