natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Chudým afghánským vdovám pomůže chov slepic. V pustině ho zřídili Češi

    11. prosince 2012  11:42
    Pro našince je pár slepic na dvorku obrázek českých vesnic i periferií měst. Pro ovdovělé afghánské ženy s dětmi v Lógaru má být klíčem k lepší budoucnosti. Díky slepicím mají jídlo i drobný výdělek.  

    Češi zřídili pro chudé ženy v afghánském Lógaru chov slepic | foto: PRT ISAF

    Český provinční rekonstrukční tým v afghánském Lógar právě dokončil další ze zemědělských projektů pro místní obyvatele. Podle mluvčího české jednotky Jindřicha Pleschera se tentokrát experti zaměřili na velmi chudé ženy v okrese Púli Alam.

    Patnácti vdovám s dětmi z vesnice Kolangar, pro něž je šance na uplatnění a slušnou obživu i vzhledem k postavení žen v afghánské společnosti prakticky nulová, zařídili chov slepic.

    Češi v Lógaru

    Český provinční rekonstrukční tým působí v provincii Lógar od března 2008. V současnosti v Lógaru pracuje už 10. český kontingent vojáků především ze 7. mechanizované brigády. Civilní část tvoří 9 odborníků, vojenskou složku pak 292 českých vojáků. Češi mají na starost obnovu a rekonstrukci celé provincie. Dokončili už přes 160 nejrůznějších projektů. Působení a podoba rekonstrukčního týmu se má brzy proměnit v souvislosti s předáváním odpovědnosti za jednotlivé oblasti země Afgháncům. Rekonstrukční tým se počátkem příštího roku začne postupně stahovat. Ministerstvo obrany předpokládá, že "těžiště" práce českých vojáků pak bude spočívat ve výcviku příslušníků afghánské národní armády a policie.

    "Pomohli jsme jim v jejich nelehké situaci, co se obživy týče, ale i v možnosti drobného výdělku," uvedla Martina H. ze zvláštní skupiny civilně-vojenské spolupráce (CIMIC), která má podobné projekty na starosti. Chov drůbeže ženám umožní být relativně soběstačné a celý projekt byl naplánován tak, aby byl udržitelný i v dlouhodobém horizontu.

    Na pozemek každé z patnácti žen nechali Češi postavit kurníky, vybavené krmítky a přísunem vody. Do startu dostala každá žena k chovu sedmnáct slepic a jednoho kohouta a také krmení a vitamíny na celý rok provozu.

    Kromě toho prošly nové chovatelky také důkladný školením, jak se o slepice starat. Týden zabrala teoretická výuka, kdy získaly informace o fyziologické stavbě slepic, o jejich rozmnožování a péči o kuřata. Pak se naučily, jak správně krmit, dávkovat vitamíny a předcházet chorobám u slepic a kuřat.

    Problémem byl fakt, že žádná ze studentek neuměla číst. "Zvolila jsem jako výukový materiál převážně obrázkové brožury," konstatovala lektorka Rona Ismail, která jako učitelka v místní dívčí škole přednášky vedla.

    Kromě praktických znalostí o samotném chovu pak ženy učila i základní manažerské schopnosti - jak počítat nezbytné náklady na provoz chovu, kolik musí odkládat peněz na krmivo a vitamíny či kolik vajec mohou prodat nebo vyměnit za jiné zboží.

    Podpora a rozvoj zemědělství je jednou z priorit české mise v Lógaru. Češi za poslední roky vyškolili v Afghánistánu tisícovku rolníků a zvýší jim tím zisky. Kromě toho také například postavili včelařské centrum nebo první hedvábnickou farmu pro chov bource morušového, která zajistí živobytí stovkám afghánských rodin.

    inc natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media