natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Češi obnovují starobylé vodní cesty v Afghánistánu

    6. července 2010  17:42
    Je to jeden z mála způsobů, jak afghánským farmářům v nehostinných oblastech zajistit vodu pro zavlažování políček. Důmyslný systém podzemních přivaděčů vody se snaží postupně opravovat český rekonstrukční tým v provincii Lógar. Pro místní je přísun vody otázkou života a smrti.  

    Podzemní zavlažovací tunely, takzvané karézy, využívají Afghánci už staletí. V suchém podnebí je to jeden z mála způsobů, jak si zajistit přísun životodárné vody a s tím i úrody na polích.

    Podle statistiky Organizace pro výživu a zemědělství však bylo během válečných konfliktů v Afghánistánu více než 40 procent zavlažovacích systémů zničeno.

    Češi opravují přivaděče vody v AfghánistánuO jejich obnovu se už delší dobu snaží český provinční rekonstrukční tým v Lógaru. "Princip karézu je jednoduchý a ověřený staletími. Podzemní tunel vede vodu z míst, kde je jí dostatek, do míst, kde chybí. Je to v podstatě dokonalé vodohospodářské dílo, nemá smysl vymýšlet tu nějaké moderní systémy k transportu vody," uvedl stavební inženýr českého rekonstrukčního týmu Radovan Chládek.

    ČESKÝ TÝM V LÓGARU
    V afghánské provincii Lógar působí v současnosti 286 českých vojáků a 12 civilních expertů. Český provinční rekonstrukční tým (PRT) působí v oblasti pod hlavičkou mise NATO od března 2008. Mezi priority PRT patří vedle podpory školství také zemědělství, opravy vodních zdrojů, zdravotnictví, budování infrastruktury a zvyšování kapacit afghánské policie.

    Obnova karéz patří mezi priority české pomoci v oblasti. Opravy vodních přivaděčů umožní v budoucnu také jejich snazší údržbu a čištění. Nestabilní kopané šachty nechávají čeští experti vyztužit železobetonovými skružemi, obnovují a čistí mnohdy zasypané podzemní tunely a opravují sběrné vodní nádrže.

    Češi opravují přivaděče vody v AfghánistánuPro místní obyvatele jde o velmi cennou pomoc. Devět z deseti lidí v provincii se totiž živí zemědělstvím a na karézech jsou závislí nejen jako na zdroji pitné vody, ale i kvůli zavlažování polí. Kvůli nedostatku vody často své vesnice v minulosti opouštěli, nebo vodu mnohdy přinášeli pěšky z velmi vzdálených míst.

    "Víc vody znamená, že můžeme vypěstovat víc ovoce, zeleniny a obilí. Co nám vyrostlo na poli, doposud stačilo sotva pro rodinu. Ale větší úrodu budeme moci prodat a vydělat si peníze," konstatoval Nakibulláh Mudakir, jeden z farmářů ve vesnici Saleman Chel, kde právě český tým rekonstrukci takového karézu dokončil.

    inc natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media