Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Cena za turecký souhlas s Rasmussenem zůstává nejasná

9. dubna 2009  16:02

Cena za turecký souhlas s Rasmussenem zůstává nejasná
Turecko prohlašuje, že za souhlas s volbou nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance dostalo od svých spojenců příslib velkých ústupků a výsad. Konkrétní povaha výměnného obchodu, v jehož rámci se členské země 5. dubna shodly na dánském premiérovi Andersi Foghu Rasmussenovi jako novém šéfovi Aliance, však zůstává nejasná.
   
Podle zpravodajských informací mělo Turecko získat několik vyšších postů v aliančních vojenských strukturách, nově vytvořený úřad náměstka generálního tajemníka pro vnější vztahy, dále možnost účastnit se rozhodovacího procesu v Evropské obranné agentuře (EDA) a navíc měly být otevřeny dvě další kapitoly v přístupových rozhovorech s Evropskou unií. Žádná z těchto možných výhod pro Turecko však nebyla nikým potvrzena.

Pochybnosti o možné realizaci řady vyjednaných ústupků vyjadřují i bruselští diplomaté. Jak v otázce tureckého členství v EU, tak v případě účasti Turecka na projektech EDA zůstává kamenem úrazu negativní postoj vlád Kypru a Řecka, které mohou v obou organizacích turecké snahy vetovat.

Čtěte také:
Rasmussen se chce usmířit s muslimy
Turecké veto ohrožuje volbu nového generálního tajemníka NATO

Zdroj: European Voice (Velká Británie)

---

Francie o summitu: O ochranu obyvatel šlo až v druhé řadě
Francouzské bezpečnostní síly obstály při zajištění bezpečnosti výročního aliančního summitu v Štrasburku na výbornou, prohlásila v neděli francouzská ministryně vnitra Michele Alliot-Marie. Ohradila se tak proti obviněním mnoha obyvatel okolních čtvrtí, včetně starosty města Rolanda Riese, podle nichž policie při zásahu selhala, když nezabránila stovkám maskovaných vandalů v rozbíjení oken, házení kamenů a žhářství.

Podle ministryně bylo hlavní úlohou bezpečnostních složek zajistit hladký průběh vrcholné schůzky. “Ochrana obyvatel Štrasburku před násilím byla sekundárním úkolem.“  Navíc prý během protestních akcí nebyl nikdo zraněn, uvedla na svoji obhajobu Alliot-Marie. Protestních pochodů se ve Štrasburku zúčastnilo 10 000 až 30 000 lidí.

Čtěte také:
Policisté a demonstranti se připravují na summit NATO

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

---

NATO odsoudilo vypuštění severokorejské rakety
Severoatlantická aliance ve středu odsoudila Severní Koreu za odpálení rakety, jež měla podle severokorejských médií na oběžnou dráhu vynést komunikační satelit. Podle prohlášení sestaveného velvyslanci členských zemí Aliance představuje toto „nezodpovědné a provokativní jednání vážnou hrozbu pro region a mezinárodní společenství vůbec.“    

Velvyslanci dále Pchjongjang vyzvali, aby program vývoje balistických raket ukončil, splnil kritéria stanovená v příslušných rezolucích Rady bezpečnosti OSN a vzdal se vývoje jaderných zbraní a s tím souvisejících technologií.

Čtěte také:
Test raketového motoru v Severní Koreji

Zdroj: The Straits Times (Singapur)

---

Obama: Íránská hrozba přetrvává, štít nezrušíme
Po účasti na summitu zemí G20 a výročním zasedání Severoatlantické aliance ve Štrasburku zamířil americký prezident Barack Obama do Prahy, kde pronesl projev k jadernému odzbrojení. Prezident se v něm mimo jiné zavázal k snížení počtu amerických jaderných hlavic.

Hnací silou projektu protiraketové obrany v Evropě prý je íránská hrozba. Aktivity Teheránu v oblasti jaderných a raketových technologií pro svět představují reálné nebezpečí. V případě odstranění íránské hrozby by však podle Obamy výstavba protiraketového štítu v Evropě nebyla nutná.      

Čtěte také:
USA hledají rovnováhu mezi Polskem a Ruskem
Česká vláda pozastavila ratifikaci protiraketového štítu

Zdroj: Russia Today (Rusko)

---

V  Pobaltí začíná letecké cvičení NATO
V Pobaltí začala série cvičení protivzdušné obrany Severoatlantické aliance, uvedl mluvčí estonského ministerstva zahraničí. NATO už počátkem dubna oznámilo, že během leteckých manévrů „BAST-E II“ obyvatelé hlavních měst Litvy a Estonska pravděpodobně zahlédnou alianční stíhací letouny při přelétávání. 

Jednodenní akce je zaměřená na zlepšování kompatibility různých leteckých systémů a rozvoj schopností aliančních vzdušných sil. Defilé eskader stíhacích letadel má také „zdůraznit potvrzení aliančního závazku solidarity vůči třem pobaltským státům.“     

Čtěte také:
Dánské letectvo střeží vzdušný prostor Pobaltí
USA: Rusko se nemusí bát Pobaltí na Západě

Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

vtr natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.