Obrana chce pro letectvo další dva stroje CASA za 2,7 miliardy

17. června 2019  20:39
Ministerstvo obrany chce letectvu pořídit další dva transportní letouny C-295M CASA. Flotila těchto strojů by se tak měla v příštích dvou letech rozrůst už na šest. Vyplývá to z materiálu, který ministr obrany Lubomír Metnar předložil vládě.  
Letoun C-295 CASA českých vzdušných sil | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

“Armáda potřebuje zvýšit své přepravní kapacity a nahradit dosluhující letouny Jak-40. Navíc nové letouny CASA budou úspornější, s větším doletem a modernějšími systémy, než ty dříve pořízené,” uvedl Metnar.

I dosavadní čtyři letouny CASA, které armáda používá, jsou ale podle něj spolehlivé a s nízkými provozními náklady.

Španělský výrobce Airbus Defence and Space před časem nabídl, že české armádě dodá dva už vyrobené letouny ze svých skladů za výrazně výhodnějších podmínek. Stroje by čeští letci dostali v letech 2020 a 2021.

Celková pořizovací cena letounů s plným vybavením má být 2,7 miliardy korun i s DPH. Nabídkovou cenu podle ministerstva obrany ještě posoudí znalec. Smlouvu chce ministerstvo podepsat do konce roku. Díky urychlení akvizice a předpokládané ceně pak může dojít k úspoře až půl miliardy korun.

Za předchozí čtyři letouny s celou řadou nadstandardní výbavy obrana zaplatila zhruba 3,5 miliardy korun. České letectvo podle expertů tak získalo asi nejlépe vybavené letouny tohoto typu ze všech tehdejších uživatelů. Sousední Polsko například stroje CASA pořizovalo za nižší cenu, ale pouze s minimální nezbytnou výbavou.

I přes počáteční technické potíže při zavádění do služby letouny v českých službách dosud nalétaly přes 10 tisíc letových hodin a přepravily přes 60 tisíc osob. Plní nejrůznější taktické úkoly, od výcviku, přes dopravu materiálu i vojáků, ale podílejí se také na přepravě ústavních činitelů.

Jeden ze strojů je dlouhodobě od roku 2013 nasazen v misi MFO na Sinajském poloostrově. Stroj českých vzdušných sil tam přitom zajišťuje klíčové přepravní kapacity mise mezi jednotlivými základnami, ale také slouží pro pozorovací lety.

Dvojice dalších letounů CASA by přímo nahradila dosluhující stárnoucí letouny Jak-40. Třímotorové dopravní stroje ještě sovětské výroby jsou ve službě od první poloviny osmdesátých let.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.