Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Bulharsko pořídí 18 vrtulníků

7. prosince 2005  23:40

Bulharsko pořídí 18 vrtulníků
Dohodu o dodání nových vrtulníků pro bulharskou armádu podepsali ministr hospodářství a energetiky Rumen Ovcharov a vicepresident firmy Eurocopter Luc Barriere. Bulharsko za nové vrtulníků zaplatí 358 milionů eur. Dodány mají být postupně v průběhu tří let, přičemž první tři Bulharsko obdrží na konci roku 2006. Pořízení helikoptér je součástí restrukturalizace, která začala po vstupu Bulharska do NATO v březnu 2004.

Pro bulharské letecké síly je určeno dvanáct pořizovaných dopravních vrtulníků typu Cougar. Osm z nich má vykonávat taktické přepravní mise, čtyři se budou zapojovat do bojových záchranných misí. Zbylých šest helikoptér typu Panter je určeno pro námořnictvo, které je chce využívat k průzkumným účelům a při protiponorkových operacích.

Zdroj: Sofia News Agency (Bulharsko)

---

Riga bude hostit summit NATO
Za projev "velkého uznání" označila lotyšská prezidentka Vaira Vike-Freiberga výběr Rigy jako hostitelského město summitu NATO v listopadu 2006. Skutečnost, že si aliance pro svůj summit vybrala právě Rigu, podle prezidentky dokládá, že Lotyšsko plní svědomitě své závazky a povinnosti. Jak sdělila mluvčí ministertva zahraničních věcí Inga Saleniece, nejedná se o nečekané překvapení, neboť lotyšská diplomacie již delší dobu zaznamenávala signály o výběru Rigy jako hostitele setkání hlav států a vlád aliance.

Lotyšský ministr zahraničních věcí Artis Pabriks se již sešel s generálním tajemníkem NATO Jaap de Hoop Schefferem a diskutovali o přípravách summitu. Předpoklady hovoří, že summit bude stát 15 million latů (21,3 milionů euro), z toho 10 milionů latů vyčlenila vláda již z letošního státního rozpočtu, zbývající částka půjde z rozpočtu na rok 2006. Část prostředků bude investována do obnovy budov, kde budou prezidenti a premiéři příští listopad zasedat.

Zdroj: Baltic Times

---

Rusko má nevyřešené problémy s NATO
Ve vztazích Ruska se Severoatlantickou aliancí je mnoho nevyřešených problémů, o kterých si Rusko myslí, že by se jimi NATO mělo zabývat. Prohlásil to mluvčí ruského ministerstva zahraničí Michail Kamynin. "Pokrok, jehož jsme dosáhli v rámci Rady Rusko-NATO, neznamená, že všechny problémy byly vyřešeny...my jsme připraveni na větší spolupráci ve strategickém partnerství s NATO při řešení nových úkolů, ale pouze tehdy, pokud aliance vezme v úvahu naše bezpečnostní zájmy."

O možnostech další spolupráce Ruska s NATO bude pravděpodobně na zasedání v Bruselu jednat přímo ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Zdroj: Interfax (Rusko)

---

Maroko se chce účastnit Active Endeavor
Maroko se chce společně s Alžírskem a Izraelem zúčastnit protiteroristické operace NATO ve Středozemním moři Active Endeavor. Oznámil to náměstek generálního tajemníka NATO Alessandro Minuto-Rizzo. Na setkání s novináři označil náměstek Minuto-Rizzo tento krok za pozitivní, a to zejména při vědomí toho, že tyto tři země se z počátku stavěli k operaci Active Endeavor rezervovaně.

Active Endeavour je alianční operace, jejímž cílem je boj proti terorismu a jeho projevům v oblasti Středomoří. Alianční námořní jednotky kontrolují prostor Středozemního moře, monitorují lodní dopravu a snaží se vypátrat možná ohniska teroristických aktivit.

Představitelé aliance tvrdí, že přítomnost ve Středomoří zintenzivnila vztahy se zeměmi tzv. Středomořského dialogu. Těmi jsou kromě Maroka, Alžírska a Izraele rovněž Egypt, Jordánsko, Mauritánie a Tunisko.

Zdroj: Magreb Arab Press (Maroko)

---

Ministři NATO projednají rozšíření mise v Afghánistánu
Ministři zahraničních věcí států NATO se ve čtvrtek sejdou v Bruselu k jednání o budoucím angažmá aliance v Afghánistánu. Ministři mají diskutovat o operačním plánu na rozšíření alianční mise ISAF na jih Afghánistánu.

NATO převzalo velení mise ISAF v srpnu 2003. Původně byla role aliance omezena jen na zajišťování bezpečnosti v oblasti města Kábul a jeho nejbližším okolí. Nyní rozšiřuje aliance postupně své aktivity i do ostatnmích částí země.

Během schůzky ministrů zahraničních věcí NATO proběhne také jednání Rady NATO-Rusko, Rady NATO-Ukrajina a Rady Euroatlantického partnerství, vše na ministerské úrovni.

Zdroj: IRNA (Írán)

ivn, pej natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.