Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Britská armáda závisí na námořních hlídkových letounech NATO

11. ledna 2018  15:37
Americký hlídkový námořní letoun P-8 Poseidon | foto: U.S. NAVY

Britská armáda závisí na námořních hlídkových letounech NATO

Nově zveřejněná čísla ukázala, že britská armáda nemá námořní hlídkové letouny, které by monitorovaly zvýšenou aktivitu ruských ponorek v britských vodách. Od roku 2012, kdy dosloužil poslední britský hlídkový letoun Nimrod, spoléhá Velká Británie na letouny aliančních spojenců dlouhodobě umístěných na vojenských základnách v zemi. Britské letouny Hercules a Sentry také mohou částečně zastat monitorovací lety.

Loni bylo na britské základně nasazeno 17 letounů od aliančních spojenců – osm amerických a dalších z Německa, Francie, Norska a Kanady.

„V budoucnu jsme rozhodnuti investovat 3 miliardy liber do devíti nových letadel P-8 Poseidon, která budou hlídkovat nad mořem od roku 2020,“ oznámilo britské ministerstvo obrany.

Kam dál?
Britové sledovali ruské lodě v blízkosti svých vod (27.12. 2017)

Zdroj: Independent (Velká Británie)

---

NATO chce zásobovat misi v Afghánistánu přes pákistánský přístav Gwadar

Koalice NATO operující v Afghánistánu navrhla nový způsob zásobování pro misi Resolute Support skrze přístav Gwadar v jihovýchodním Pákistánu. „Lidé z NATO nám řekli, že by měli velký zájem o rychlou dopravu zásob z Gwadaru do afghánského Kandaháru. Mají velký zájem a my na tom pracujeme,“ uvedl pákistánský ministr pro námořní záležitosti Hasil Bizenjo.

V současné době proudí dodávky z pákistánského přístavu Karáčí, ale Gwadar je Afghánistánu podstatně blíže. Přístav je propojen s provincií Kandahár novou dálnicí a konvoje aut mohou dorazit do Afghánistánu dříve než za 24 hodin.

Další kroky k dohodě však mohly narušit nedávné výroky amerického prezidenta o pákistánské podpoře terorismu, ale podle vojenských představitelů obou zemí jednání pokračují.

Kam dál?
USA musí zaplatit Pákistánu 45 milionů dolarů za užívání silnic (5.1. 2018)

Zdroj: Voice of America (USA)

---

USA vyšetřují střelbu vojáka na videu z Afghánistánu

Americká armáda vyšetřuje střelbu v Afghánistánu, která se objevila ve videu umístěném na internetu. Část videa zachycuje osobu, která se jeví jako příslušník armády USA střílející do civilního nákladního vozidla. Z videa není jasné, zda byl někdo z civilistů zraněn.

Velitel amerických sil na Blízkém východě a v Afghánistánu generál Joseph Votel video odsoudil a prohlásil, že vysílá „bezcitnou“ zprávu spojencům i světu. „Mohu Vás ujistit, že toto video nepředstavuje profesionalitu a lidskost mužů a žen pod Centrálním velitelstvím USA. Odmítáme neprofesionální a bezcitnou zprávu, kterou toto video vysílá,“ prohlásil Votel.

Kam dál?
Mezinárodní trestní tribunál bude zkoumat činy Američanů v Afghánistánu (22.11. 2017)

Zdroj: Fox News (USA)

---

Tálibán zaútočil na příslušníky afghánské policie

Útok Tálibánu na stanoviště Afghánské lokální policie v severní provincii Kundúz zanechal pět mrtvých a dva zraněné. Útok se odehrál na předměstí hlavního města provincie, kde ozbrojenci Tálibánu v noci zaútočili na policejní stanoviště. Střety trvaly několik hodin.

Také několik příslušníků Tálibánu bylo v přestřelce zabito či zraněno, ale jejich počet není znám, jelikož je ostatní ozbrojenci po boji odnesli. Tálibán se k útoku zatím nevyjádřil.

Kam dál?
USA vyzdvihují úspěchy afghánských sil a tlačí Tálibán k vyjednávání (18.12. 2017)

Zdroj: Xinhua (Čína)

---

Řecko zadrželo loď vezoucí výbušniny do Libye

Řecká pobřežní stráž zadržela nákladní loď s výbušninami, které byly údajně určeny pro Libyi. Nákladní loď Andromeda s vlajkou Tanzanie byla zastavena jižně od Kréty, odkud vyplula. Během čtyř dnů nalezla inspekce dvacet devět kontejnerů s výbušninami a rozbuškami. Řecký admirál Yiannis Argyriou loď označil za „časovanou bombu, která mohla mít nepředvídatelné následky pro lidi i pro mořské prostředí“.

Loď byla údajně naložena v jihotureckém přístavu Mersin a určena pro plavbu do Džibutska a Ománu. Později měl být kapitán instruován, aby dovezl výbušniny do libyjského přístavu Misuráta. Na dovoz zbraní do Libye, kde probíhá občanská válka, ale platí mezinárodní zákaz.

Kam dál?
Napjaté vztahy NATO-Turecko zneklidňují Řecko (14.9. 2017)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

kpa; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.