natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Britové by jaderné střely k obraně nepoužili, vyplývá z válečné simulace

    5. února 2016  20:53
    Červené tlačítko nestiskneme. Takový je výsledek unikátní válečné simulace s předními britskými experty v hlavních rolích, kteří před televizními kamerami veřejnoprávní BBC řešili hypotetický ruský vpád do Lotyšska a eskalaci konfliktu včetně použití jaderných zbraní.  

    Záběr z válečné simulace britské veřejnoprávní televize | foto: BBC

    Pořad příznačně pojmenovaný: „Třetí světová válka: Uvnitř válečného štábu“, uvedl druhý kanál britské BBC tento týden jako válečnou hru, nebo spíše simulaci válečného konfliktu na východě Evropy.

    S pomocí skrytých kamer televize zaznamenala stupňující se drama a napětí v průběhu několikahodinového setkání předních britských bezpečnostních expertů na utajeném místě v centru Londýna, aby ukázala situaci ve válečném štábu při hypotetickém útoku Ruska na Lotyšsko.

    V hlavních „rolích“ členů štábu se představili například bývalý zástupce vrchního velitele sil NATO Richard Shirreff, admirál britského námořnictva Lord West, šéfka společného výboru pro zpravodajské služby Pauline Neville-Jonesová, velvyslanec ve Spojených státech Christopher Meyer nebo britský ambasador v Moskvě Tony Brenton.

    Opakování ukrajinského scénáře

    Scénář simulace vytvořený vojenskými stratégy počítal s tím, že stejně jako na Krymu nebo na východní Ukrajině by mohlo Rusko s pomocí hybridního způsobu boje podněcovat v Lotyšsku nebo Estonsku tamější silnou ruskojazyčnou menšinu k nepokojům a konfliktům a posléze vojensky uplatnit „právo na ochranu etnických Rusů v jiných zemích“.

    Region Latgale

    Pořad britské televize vzbudil vášnivé diskuze v samotném Lotyšsku. Na některých záběrech, jsou totiž pomyslní prokremelští separatisté střežící zajaté vojáky zobrazování s vlajkou lotyšského regionu Latgale (Latgalsko) na východě země.

    Region nápadně připomíná demograficky i geograficky situaci na ukrajinském Donbasu. Většinovou populaci zde tvoří Rusové. Ty starší sem nechal přesídlit ještě Stalin. Dodnes mají pouze ruské pasy, mluví pouze rusky a sledují pouze ruská média.

    Loni se region dostal do hledáčku lotyšské zpravodajské služby, když se na sociálních sítích šířily mapky zobrazující odštěpení oblasti od Lotyšska a několik obyvatel se vydalo bojovat na východ Ukrajiny na stranu proruských separatistů. Podobně v roce 2013 tajná služba prověřovala několik osob stojících za kampaní, která měla vyvolat referendum o nezávislosti Latgale.

    Hru odstartovaly události v Estonsku, kde se etničtí Rusové shromáždili u starého sovětského památníku. Demonstrace se ale proměnila v násilné střety s policií a 22 lidí bylo zatčeno, včetně šesti Rusů. Moskva veřejně vyzvala o jejich propuštění. Vlna protestů se rázem přelila i do sousedního Lotyšska, kde v ulicích měst protestovaly tisíce etnických Rusů. Z podněcování protestů byla obviněna Moskva.

    Členové britského štábu rozhodli, že je sice potřeba zabránit další eskalaci, nicméně v skrytě je nutné se připravovat na horší varianty. „Viděli jsme, co Putin udělal na Ukrajině. Varovali jsme ho, aby to nedělal v pobaltských státech. Chce obnovit sféru vlivu. Pozemní síly NATO by měly být rozmístěny v Estonsku,“ uvedl během simulace Lord West.

    Situace se prudce zhoršila

    Situace se podle scénáře simulace opět prudce zhoršila. Prokremelské ozbrojené milice obsadily vládní budovy v regionu Latgale. Vláda v Rize obvinila Rusko, že vyzbrojuje povstalce a ruští vojáci překračují hranice. Spojené státy vyslaly do země jednotky, které mají pomoci s obranou.

    Členové britského štábu nebyli jednotní, Británie se v této fázi k americkým jednotkám nepřidala. „Důkazy o zapojení ruských jsou minimální... vyslání vojsk je nepřiměřené,“ uvedl například velvyslanec Brenton.

    Je však sestřelen lotyšský vrtulník. Riga tvrdí, že raketou systému S-400 z ruského území. Lotyšsko požádalo o pomoc NATO a spojenci včetně Británie stojí před rozhodnutím, zda vojensky zničit ruskou raketovou baterii. „S-400 je součástí protivzdušné obrany a budete muset zničit všechny. Rusko může reagovat jadernými raketami Iskander. Varšava, Berlín a Stockholm jsou v dosahu,“ varoval generál Shirreff a verdikt Londýna je jasný: „Na základnu neútočit!“

    Po ultimátu přichází konflikt

    Britská BBC simulaci doprovodila předem připravenými autentickými i hranými záběry. Další klíčový bod podle scénáře ukázal, že Rusko poslalo do Lotyšska v rámci „civilní humanitární mise“ konvoje nákladních automobilů. Zpravodajské informace ale naznačují, že místo humanitární pomoci v nich míří do země zbraně.

    Ruský prezident Vladimir Putin následně veřejně oznámí, že je připraven zajistit příměří, ale s jednou podmínkou: že v regionu Latgale proběhne referendum o nezávislosti na Rize. Ultimátům USA na sebe nenechá dlouho čekat: ruské síly musí opustit Lotyšsko do 72 hodin, jinak Spojené státy zasáhnou silou.

    Britský štáb se v simulaci připojil k ultimátu. „Rusko by v boji mohlo použít taktické jaderné zbraně. Jaká je úroveň připravenosti NATO?“ zajímal se během rozhodování admirál West.

    Situace se ale záhy vyhrocuje na maximum. Americké a britské bojové lodě v Baltské moři podle scénáře zasáhnou ruské jaderné rakety. Moskva tvrdí, že velitel jednal bez rozkazu na vlastní pěst. Prezident Putin se veřejně omluví a zruší pohotovost armády.

    USA ale chtějí vrátit úder. Britský štáb rozhoduje o pokračování pozemních operací v Lotyšsku. Zbývá však ještě jedno rozhodnutí. Pokud se Američané budou chtít pomstít, vyšlou jaderné střely na ruské vojenské cíle a Rusové vystřelí jadernou raketu na Londýn, co říci velitelům britských jaderných sil? „Stiskneme červené tlačítko?“

    Desítka expertů se v hlasování vyslovila většinou proti použití jaderných zbraní. Souhlas se střelbou dala například bývalá šéfka tajných služeb Neville-Jonesová nebo někdejší britský vyslanec ve Washingtonu Christopher Meyer.

    inc natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media