natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Britové oživili legendární komando založené autorem Jamese Bonda

    17. června 2011  12:04
    V britských kinech běží nový film o výzvědném 30. komandu britského námořnictva. Za druhé světové války jeho členové odhalili tajné plány nacistických superzbraní. Elitní skupinu zakládal Ian Fleming, autor Jamese Bonda. Po šedesáti letech je jednotka znovu v akci.  
    Nový film "Age of Heroes" režiséra Adriana Vitoria popisuje podle skutečných událostí akce legendárního 30. komanda Královské námořní pěchoty. V roce 1943 byli členové přísně utajované skupiny vysazeni v Norsku, kde měli odhalit plány nacistických výzkumných center. U zrodu této slavné jednotky stál pozdější slavný spisovatel špionážních románů a stvořitel agenta 007 Ian Fleming.

    Jednotka byla po válce rozpuštěna. Když ale před pár týdny přišel film do kin, britské ministerstvo obrany přispěchalo s překvapivou zprávou: jednotka pod stejným označením znovu existuje a navíc je opět v akci. Tentokrát v nebezpečné provincii Hílmand na jihu Afghánistánu.

    Loni v prosinci britské velení oprášilo legendární název a vytvořilo zvláštní jednotku, která na tradice proslavené válečné výzvědné skupiny navazuje. Tvoří ji příslušníci námořní pěchoty, námořnictva, letectva i pozemních sil. Hned na jaře se jednotka přesunula do Afghánistánu, kde vojáci "svými metodami" pátrají po velitelích Talibanu i členech al-Káidy a úkrytech zbraní.

    "Třicáté komando není jediná zpravodajská jednotka v Afghánistánu, je ale jednou z mála, kterou lze vystopovat do druhé světové války, používá mnoho stejných principů, ale s nejmodernějšími technologiemi," uvedl velitel jednotky Matt Stovin-Bradford.

    Inspirace pro agenta 007
    Než se stal proslulým spisovatelem špionážních románů, působil Ian Fleming jako novinář agentury Reuters i jako bankéř. V roce 1939 dostal osudovou nabídku a stal se pobočníkem šéfa tajné služby britského námořnictva Johna Godfreye. Na jeho návrh kontradmirál nechal v roce 1941 nejprve zřídit tajnou výzvědnou sekci č. 30, z níž se pak stala zvláštní jednotka.

    Napříč válkou
    V letech 1942 až 1943 jednotka přezdívaná "Red Indians" působila na řeckých ostrovech, v Norsku, na Sicílii, v Itálii a na Korsice. V listopadu 1943 se skupina, která se postupně z původních několika členů rozrostla až na 400 příslušníků, vrátila do Británie kvůli přípravě spojenecké invaze v Normandii.

    V červnu 1944 se 30. komando vylodilo na plážích označených kódy Juno a Utah. Jednotka měla za úkol obsadit německou radarovou stanici. Pak se komando probíjelo do Cherbourgu. V červenci 1944 byli vojáci rozmístěni v Rennes a v Brestu a doprovázeli francouzské osvobozenecké jednotky do Paříže.

    V květnu 1945 obsadila jednotka německou námořní základnu v Brémách. O dalším působení zvláštní jednotky na německém území existuje jen velmi málo věrohodných informací. Z některých zveřejněných dokumentů ale vyplývá, že jednotka intenzivně pátrala po nacistických vědcích. Jeden ze strůjců nacistického raketového programu Walter Dornberger pak byl dva roky vězněn ve Walesu.

    Na sklonku války byla jednotka ještě převelena na Dálný východ, po kapitulaci Japonska ještě působila v Singapuru, Indočíně a Hongkongu a v roce 1946 byla rozpuštěna.

    Členové měli za úkol speciální průzkum, skrytě působit na nepřátelském území, infiltrovat se do struktur nepřátel, odposlouchávat komunikaci, získávat kódy, důležité dokumenty, plány tajných zařízení včetně nových zbraní a sledovat důležité osoby. Jednou z prvních akcí bylo vylodění malé skupinky v listopadu 1942 u Siddi Ferruch v Alžírsku. Flemingovi muži tam úspěšně pronikli do štábu italského válečného námořnictva a přinesli odtud pro spojence nesmírně cenné informace včetně fotografií a plánů pohybu italské a německé flotily v oblasti.

    Při další akci jednotka získala plán minových polí a pobřežní obrany Sicílie. Při následné invazi spojenců zachránily strategicky cenné informace životy tisícům britských a amerických vojáků.

    Fleming měl osobně sestavovat seznam objektů a míst, jež by měli jeho specialisté "navštívit". Od norského Trondheimu, kde Němci zkoušeli nové magnetické miny, až po odpalovací rampy raket V1. Při invazi do Normandie organizovala jednotka útok na Arromanches, kde měli nacisté největší radarovou stanici. Ve Francii jeho muži přepadli velkou pěstírnu žampionů u Houilles, kde v podzemních prostorech Němci pracovali na prototypu akustického torpéda. V roce 1945 pak jednotka v zámku nedaleko Tambachu zajistila kompletní archiv německého válečného námořnictva od roku 1870.

    Pátrání po povstalcích a drogách
    Stejně jako Flemingova jednotka má i novodobé 30. komando britské námořní pěchoty za úkol především získávat strategické informace. Jedna ze čtyř "squadron" pojmenovaná "Y" se specializuje na zachycení a odposlech nepřátelské komunikace. V Afghánistánu jednotka v rámci britské operace Herrick skrytě pátrá po velitelích Talibanu a zajišťuje ostatním jednotkám průzkum a zpravodajské informace o pohybu nepřátel ve zvláště nebezpečných oblastech.

    "Hledáme a identifikujeme povstalce většinou pomocí bezpilotních průzkumných prostředků, ale vše při zachování možnosti zaútočit na nepřítele tam, kde se cítí v bezpečí," nastínil velící důstojník jednotky v Afghánistánu Nick Foster. Díky informacím už spojenci v Hílmandu dopadli několik polních velitelů Talibanu, odhalili skrýše s opiem a rozbili černý trh se zbraněmi.

    inc natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media