Britové chystají nákup 700 bojových vozidel pro misi Afghánistánu

30. října 2008  11:30
Britská vláda připravuje nákup až 700 nových bojových vozidel pro své vojáky, kteří operují v Afghánistánu. Nové stroje mají být vyzbrojeny tak, aby ochránily vojáky před útoky povstalců, oznámil britský premiér Gordon Brown.  
Britská vláda je podle premiéra ochotna za nové vybavení pro své jednotky v afghánské misi utratit až 700 milionů liber. "Tváří v tvář novým a rostoucím hrozbám to bude znamenat, že naše ozbrojené síly mají nejlepší praktickou ochranu pro práci, kterou dělají," citovala Browna agentura AFP.

Armáda by měla získat zhruba 400 těžkých, středních i lehkých podpůrných vozidel s označeními Wolfhound, Husky and Coyote a také více než 100 nových a více chráněných obrněných vozidel Warthog.

Ministerstvo obrany plánuje rovněž nákup terénních vozidel "Šakal". Doposud používaná vozidla Land Rover, která byla prakticky bezbranná proti útokům improvizovaných výbušných zařízení, pak čeká modernizace.

První bojová vozidla by měly britské jednotky dostat v polovině příštího roku. Pro ostré nasazení v první linii má být dostatečný počet vozidel připraven koncem roku 2010.

V Afghánistánu v rámci mise ISAF působí 7 800 britských vojáků, kteří spolu s Američany a Nizozemci svádějí ty nejtvrdší boje s povstalci Talibanu na neklidném a nebezpečném afghánském jihu, především v provinciích Hílmand a Kandahár.

Nákup nových obrněnců plánuje i Česko
Nákup nových obrněných vozidel pro misi v Afghánistánu připravuje i česká armáda.

Kvůli stále častějším útokům na české vojáky a hlavně nebezpečí nástražných výbušných systémů na cestách armáda pro potřeby rekonstrukčního týmu v provincii Lógar nedávno nakoupila několik lehkých obrněných vozidel Iveco a Dingo 2.

Po prvních zkušenostech pak ministerstvo obrany rozhodlo, že nakoupí dalších třicet těchto obrněných vozidel za zhruba miliardu korun. Z časových důvodů nevypíše výběrové řízení, ale přímo osloví dodavatele. V budoucnu armáda uvažuje o nákupu dokonce stovky kusů těchto dvou druhů vozidel.

Právě vozidla Dingo, která čeští vojáci v Afghánistánu již používají, ale mají podle některých zpráv zatím neupřesněné technické problémy.

Náčelník generálního štábu Vlastimil Picek nařídil kontrolu paliva poté, co se v médiích objevily informace o tom, že čeští vojáci si na obrněné vozidlo Dingo 2, které je má chránit, stěžovali. Vytýkali mu slabý motor a vysokou citlivost na používaný druh paliva, vadil jim také špatný servis a nedostatečný palebný systém, který je údajně pro Afghánistán nevyhovující.

První testy ale ukázaly, že za problémy zřejmě nebude palivo, konstatovala mluvčí náčelníka generálního štábu Mirka Třebická. Výsledky detailních rozborů bude mít armáda k dispozici za dva až tři týdny.

Ministerstvo obrany ale nadále odmítá, že lehká obrněná vozidla Dingo 2 sloužící v Afghánistánu jsou nekvalitní a mají potíže například při vyjíždění do kopce.
inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.