Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Británie požaduje další sankce vůči Rusku kvůli obvinění z kyberútoku

5. října 2018  14:00
Britští výsadkáři ze skupiny Tigers | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Británie požaduje další sankce vůči Rusku kvůli obvinění z kyberútoku

Velká Británie oznámila, že zvažuje uvalení dalších sankcí na Rusko vzhledem k obvinění ruské tajné služby GRU z hackerského útoku. „Skrze naše instituce, včetně EU, budeme se spojenci pracovat na obnovení režimu sankcí, abychom odstrašili od použití chemických zbraní a odpověděli na něj. Budeme bojovat proti nepřátelské aktivitě v kyberprostoru a trestat porušování lidských práv,“ prohlásil britský velvyslanec v Nizozemsku Peter Wilson.

Nizozemské úřady zatkly a vyhostily čtyři ruské agenty, kteří se snažili nabourat do centrály Organizace pro zákaz chemických zbraní. Evropská unie i Severoatlantická aliance útok odsoudily a spolupracují na vyšetřování.

Kam dál?
Poradce britské vlády přinesl novinky o útoku v Salisbury (12.9. 2018)

Zdroj: City A.M. (Velká Británie)

---

Rusko čelí obvinění za hackerský útok na OPCW

Čtyři ruští hackeři byli zadrženi v Nizozemsku a obviněni z útoku na centrálu Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW). Organizace vyšetřuje útok na bývalého ruského agenta Sergeje Skripala ve Velké Británii. Podle dostupných informací se tito agenti snažili nabouráním do centrály zamést stopy po ruském zapojení v útoku. Nizozemské tajné služby je během akce odhalily v autě s hackerským vybavením v blízkosti sídla OPCW.

Nejedná se o první ruský kyberútok v souvislosti s kauzou Skripal. Napadeno bylo i britské ministerstvo a další instituce. Podle britského ministra zahraničí Jeremyho Hunta Británie upraví sankce vůči Rusku. Britští, nizozemští i evropští představitelé pokus o útok na OPCW odsoudili.

Kam dál?
Britský ministr zahraničí obvinil Rusko ze lží o útoku nervovým plynem (22.3. 2018)

Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

---

Americký voják byl zabit v Afghánistánu

V Afghánistánu byl zabit americký voják, který sloužil v rámci mise Severoatlantické aliance Resolute Support. Incident je v současné době vyšetřován. „Truchlíme nad obětí našeho vojáka a ctíme ji,“ uvedl velitel sil USA v Afghánistánu generál Scott Miller. V tomto roce v zemi zahynulo osm amerických vojáků a sedmdesát šest jich bylo zraněno.

Kam dál?
Afghánec v uniformě zabil amerického vojáka (4.9. 2018)

Zdroj: Time (USA)

---

Projekt americké armády lze považovat za biologickou zbraň, varují vědci

Projekt americké armády, který zkoumá užití hmyzu ke zvýšení odolnosti rostlin, může být chápán jako vývoj potenciální biologické zbraně, upozorňuje článek v časopise Science. Podle jeho autorů musí Spojené státy poskytnout větší odůvodnění mírového účelu projektu s názvem Insect Allies. Autoři také argumentují, že program může motivovat další země, aby vyvíjely vlastní kapacity v této oblasti.

„Potravinová bezpečnost je národní bezpečnost,“ prohlásil vedoucí projektu Blake Bextine. Americké ministerstvo obrany uvedlo, že cílem projektu je zabezpečit národní potravinové dodávky před hrozbami, jako jsou přírodní katastrofy a bioterorismus.

Zdroj: NBC News (USA)

---

NATO chystá rozsáhlé vojenské cvičení na severu Evropy

Severoatlantická aliance připravuje největší cvičení od studené války na severu Evropy ke konci října tohoto roku. Cvičení s názvem Trident Juncture 2018 se odehraje na území Norska a zapojí se do něj 45 tisíc vojáků z 31 spojeneckých a partnerských zemí. Cvičení bude simulovat kolektivní reakci NATO na útok proti jednomu ze spojenců.

Alianční cvičení přichází v době zvýšeného napětí mezi Západem a Ruskem. NATO kritizuje nedávné ruské kyberútoky a žádá o „zastavení bezhlavého chování“. Rusko se naopak obává posilování vazeb Aliance se Švédskem a Finskem, kteří se také Trident Juncture zúčastní. NATO chce cvičení udělat transparentní a pozvalo na něj zahraniční pozorovatele, včetně ruských.

Kam dál?
Bundeswehr pošle na cvičení NATO v Norsku 8 000 vojáků a 100 tanků (17.8. 2018)

Zdroj: Euractiv (Belgie)

kpa; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.