Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Británie chce efektivnější NATO

20. března 2009  17:27

Británie chce efektivnější NATO
Britský ministr obrany John Hutton kritizoval neschopnost Severoatlantické aliance plně zabezpečit Síly rychlé reakce NATO (NRF) v počtu 25 tisíc vojáků. Neúspěch poskytnout adekvátní prostředky pro NRF se stal trvalým strašákem pro Alianci. Hutton proto prosazuje vytvoření nevelkých stálých jednotek o síle 1500 vojáků, které by se soustředily na ochranu Evropy či by byly k dispozici pro nasazení v Afghánistánu.

Ministr Hutton dále sdělil, že je nutná radikální transformace NATO, tak aby se Aliance dokázala přizpůsobit novým výzvám. Podle něj je důležitá i spolupráce členských států v oblasti vývoje a distribuce nových zbraní. Jako příklad uvedl vývoj stíhacího letounu F-35.

Změny by se měly dotknout i přebytečných a neefektivních komisí, které pouze „přispívají k organizační letargii“. „Musíme vytvořit alianci pro změnu uvnitř NATO. Je tu chuť pro větší efektivitu, výkonnost a skutečnou změnu,“ prohlásil Hutton.

Čtěte také:
Británie: V NATO se musí rozhodovat jinak 
Britové navrhují stálé jednotky NATO  

Zdroj: Reuters (Velká Británie)  

---

Medveděv používá NATO jako nástroj
„Snahy Severoatlantické aliance expandovat k našim hranicím pokračují...To vyžaduje kvalitativní modernizaci našich ozbrojených sil a potřebu poskytnout jim dlouhodobou perspektivu,“ prohlásil ruský prezident Dmitrij Medveděv. Představil tím očekávané reformy a masivní přezbrojení ruské armády.

Dojem vzkříšení studené války umocňován Medveděvovou rétorikou může být pouhým vnitropolitickým nástrojem. Analytici tvrdí, že ruský prezident využil NATO jako nástroj, aby prosadil reformy, přezbrojení a personální změny v armádě. Medveděv se tak snaží zvýšit úroveň armády, která odhalila své nedostatky během konfliktu s Gruzií. Redukce početního stavu armády na jeden milion vojáků je způsob, jak zajistit moderní vybavení většině příslušníkům ozbrojených sil.

Čtěte také:
Medveděv: NATO posiluje svoji přítomnost u ruských hranic  

Zdroj: Time (USA)

---

Španělsko stahuje své vojáky z Kosova
Do konce léta plánuje španělská vláda stažení svých 600 vojáků z Kosova. Španělské jednotky působily v rámci KFOR od jeho vzniku v roce 1999. „Mise splněna. Je na čase jít domů,“ řekla španělská ministryně obrany Carmen Chacon.

Stažení španělských vojáků se setkalo s kritikou generálního tajemníka Severoatlantické aliance Jaapa de Hoop Scheffera, který vyjádřil znepokojení nad tím, že celá záležitost nebyla předem schválena Aliancí. Mluvčí NATO řekl, že Chacon sice předem informovala Scheffera o úmyslech Španělska, generální tajemník je ale toho názoru, že jakékoliv strukturální změny v rámci KFOR by měly být uskutečněny na základě dohody uvnitř Aliance.

Zdroj: The Boston Globe (USA)  

---

Delegace NATO navštívila Gruzii
Skupina expertů Severoatlantické aliance přijela do Gruzie zhodnotit stav výcvikových prostředků Gruzínské armády. Podle náměstka ministerstva obrany Giorgi Muchaidzeho se odborníci NATO zaměří na nedostatky ve vzdělání a výcviku, které odhalil nedávný konflikt s Ruskem. Muchaidze dále uvedl, že na připomínky expertů NATO bude v blízké době navazovat akční plán.

Zdroj: Eurasia Net (USA)  

---

Německo: Nové airbusy stále v nedohlednu
Technické problémy a zpoždění pronásledují vojenská dopravní letadla Airbus A400M. Dceřiná společnost Airbusu EADS měla již v lednu 2008 provést první inaugurační let, který se z technických důvodů stále ještě nekonal. Sedm členský států Severoatlantické aliance požaduje celkem 180 těchto letounů.

Náměstek německého ministra obrany Ruediger Wolf uvedl, že jedna z možností vyřešit celou situaci bude zrušení celé objednávky, krajní možnost jak přimět EADS plnit své závazky. Představitel francouzského ministerstva obrany v podobném duchu sdělil, že Francie možná sníží počet požadovaných strojů. Dodací lhůta byla prodloužena na červenec 2009, termín, po kterém státy mohou začít rušit již dohodnuté kontrakty.

Zdroj: Defense News (USA) 

sin natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.