Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Breedlove: Stažení Ruska by mohlo pomoci při jednání o míru v Sýrii

18. března 2016  14:53
Ruské letouny v Sýrii. Ilustrační foto. | foto: Ruské ministerstvo obrany

Breedlove: Stažení Ruska by mohlo pomoci při jednání o míru v Sýrii

Ukončení ruských vojenských operací v Sýrii by mohlo znamenat důležitý krok směrem k dojednání syrské mírové smlouvy, prohlásil velitel aliančních sil v Evropě generál Philip Breedlove. „Abychom se neunáhlili, musíme počkat, jak se bude situace vyvíjet dál,“ upozornil generál.

Rusko plán na stažení se ze Sýrie oznámilo začátkem tohoto týdne. Ruský prezident Vladimir Putin tím značně překvapil představitele Západu.

Kam dál?
Rusko stáhne většinu svých jednotek ze Sýrie (15.3. 2016)
Americké prezidentské kampani po letech opět dominuje národní bezpečnost (21.12.2015)

Zdroj: Stars and Stripes (USA)

---

Ministryně von der Leyen chce zabránit prodražování armádních zakázek - najala externí konzultanty

Německá ministryně obrany Ursula von der Leyen najala externí konzultanty za celkem 200 milionů eur. Zareagovala tím na znepokojující zprávy generála Benedikta Zimmera, který přiznal, že s dodávkou dopravních letounů A400M jsou další značné problémy. Celková cena letounů byla vyšší, než Němci očekávali, navíc jsou nyní k dispozici jen tři kusy. Kdy Německo obdrží zbytek objednaných letounů, se prozatím neví. Výcvik a školení o používání letounů bylo tím pádem odloženo.

Experti ze tří velkých poradenských agentur budou najati na dobu tří let a umožní ministryni posuzovat zbrojní projekty ještě před jejich schválením. Sníží se tak riziko případných problémů. Dosud německé ministerstvo obrany posuzovalo armádní zakázky svými vlastními experty ze Spolkového úřadu pro vyzbrojování, informační technologie a využití Bundeswehru v Koblenci. Tento úřad má 5 000 zaměstnanců, jejich práci by z velké části měli převzít právě najatí externí experti z velkých poradenských společností.

Kam dál?
Ani polovina německých stíhaček Tornádo není schopna nasazení v Sýrii (3.12. 2015)

Zdroj: Der Spiegel (Německo)

---

Polský ministr obrany: Na summitu NATO bude bezpečno

Bezpečnost během červencového summitu Severoatlantické aliance ve Varšavě bude efektivní a zároveň nebude břemenem pro místní obyvatele, uvedl polský ministr obrany Antoni Macierewicz. V červenci se v Polsku budou konat i katolické World Youth Days, a země se tak stane centrem světové pozornosti. Polské bezpečnostní složky dostanou kvůli těmto akcím nové vybavení a budou posíleny o 13 000 policistů a důstojníků.

Alianční summit je naplánován na 8. až 9. července, zúčastní se jej celkem 2 500 zástupců členských a partnerských zemí NATO. World Youth Days se budou konat od 25. do 31. července, očekává se milionová návštěvnost. Akce se zúčastní i papež František.

Kam dál?
Orgány NATO jednaly o přípravách summitu ve Varšavě (16.2. 2016)

Zdroj: Radio Poland (Polsko)

---

Generál Dunford odmítl protiteroristickou rétoriku Donalda Trumpa

Náčelník sboru náčelníků štábů USA generál Joseph Dunford odsoudil návrhy prezidentského kandidáta Donalda Trumpa na obnovení waterboardingu a zaměření se na rodiny teroristů. „Tento typ aktivit se neshoduje s hodnotami našeho národa a podle mě by měl mnoho nepříznivých efektů. Například by dopadl na morálku jednotky. A navíc je to nelegální,“ vyjádřil se generál Joseph Dunford před senátní komisí pro ozbrojené síly.

Dunfordův komentář je jedním z nejsilnějších projevů znepokojení nad Trumpovými návrhy, jak se vypořádat s IS, v řadách americké armády.

Kam dál?
Neobvyklost ve volbách v USA: Žádný z kandidátů na prezidenta nesloužil v armádě (15.3. 2016)

Zdroj: The Financial Times (USA)

---

Švédsko přijalo tvrdší vojenskou doktrínu

Švédsko přijalo novou vojenskou doktrínu, která je oproti předchozí mnohem razantnější. Zareagovalo tak na rostoucí nepředvídatelnost bezpečnostní situace v oblasti Baltského moře. Nová doktrína se zaměřuje na agresivnější model, který zahrnuje použití pokročilých zbraňových systémů a moderních vojenských jednotek. V jejím rámci se bude Švédsko moct bránit samo, ve spolupráci se státy Severoatlantické aliance, Evropské unie či se svými skandinávskými sousedy.

„Změna byla zapotřebí. Stará doktrína byla vytvořena po konci studené války, kdy Švédové věřili, že se Rusko stane skutečnou demokracií a nebude již pro ně hrozbou. Nyní ale žijeme v nepředvídatelné době,“ uvedl předseda parlamentní obranné komise Allan Widman.

Kam dál?
Ruská hrozba vede Švédsko do NATO (4.2. 2016)

Zdroj: Defense News (USA)

gen;

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.