natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Nestahujme se z Evropy, na Ukrajině se to horší, varoval velitel NATO

    26. února 2015  14:16
    Situace na Ukrajině je horší každým dnem a nikdo neví, co Putin udělá, varoval vrchní velitel sil NATO Philip Breedlove během slyšení v americkém Kongresu. Americké zákonodárce žádal, aby zastavili snižování počtu amerických sil v Evropě.  

    Vrchní velitel sil NATO a amerických jednotek v Evropě Philip Breedlove | foto: US DOD

    Generál Breedlove, který je zároveň vrchním velitelem amerických jednotek v Evropě, před výborem pro obranu ve středu lobboval za to, aby Spojené státy vzhledem k náhlým změnám v bezpečnostním prostředí už dál nestahovaly své jednotky z kontinentu.

    Vojáci USA v Evropě

    Na vrcholu takzvané studené války bylo v Evropě rozmístěno na 450 000 amerických vojáků. Dnes působí na kontinentě zhruba 65 000 příslušníků amerických ozbrojených sil. Podle generála Breedlova mají přitom neporovnatelně menší síly vzhledem k současné bezpečnostní situaci prakticky stejný úkol, jako tehdy. V roce 2013 americká armáda stáhla z Evropy prakticky všechny tanky a obrněnce. Měla tak skončit sedmdesát let trvající poválečná éra masivní americké přítomnosti. Na vrcholu studené války bylo jen v Německu rozmístěno až 20 amerických obrněných divizí, tedy 6 000 tanků.

    „Základním kamenem strategie je fyzická přítomnost,“ prohlásil Breedlove s tím, že dočasné posilování amerických sil v Evropě na rotačním principu nebude mít trvalý odstrašující efekt.

    Evropa podle jeho slov čelí aktuálně hned třem hrozbám - ruské agresi na východě, návratu zahraničních bojovníků Islámského státu zpět do evropských zemí a přílivu uprchlíků ze severu Afriky.

    Právě ruské chování posledních měsíců je tím nejviditelnějším ohrožením a spojenecké země v bezprostřední blízkosti mají podle něj z „ožívajícího“ Ruska oprávněné obavy. „Je to výzva globální, ne regionální, a trvalá, nikoliv dočasná,“ řekl.

    Chování Ruska nelze předvídat

    Breedlove připomněl, že nejviditelnější příklad ruské agresivity začal před rokem anexí Krymu a pokračuje dosud podporou proruských separatistů na východě Ukrajiny. A situace se podle něj „horší každým dnem“.

    Možnost, že by zvažované dodávky zbraní Kyjevu pomohly situaci vyřešit, či by ji naopak zhoršily, si netroufl předpovědět. Stejně tak, že se situace ještě zhorší, pokud USA a spojenci neudělají nic.

    „Podívejme se na to, co pan Putin už udělal: poslal přes tisíc bojových vozidel včetně tanků, ruské bojové jednotky, některé z nejvíce pokročilých protiletadlových systémů, celé prapory dělostřelectva...,“ uvedl generál s tím, že tato technika byla nasazena včetně ruských vojáků na frontách proti ukrajinským oddílům.

    Ruské střely na Krymu

    Po obsazení Krymu Rusko podle generála Breedlova na poloostrově rozmístilo velké množství protiletadlových a protilodních raketových systémů. "Zaznamenali jsme, že pokud jde o zbraňové systémy, byl Krym poměrně významným způsobem proměněn," řekl velitel sil NATO ve Washingtonu. Nově rozmístěné zbraňové systémy jsou podle jeho slov schopné zasáhnout cíle prakticky v celé oblasti Černého moře. Už v dřívějším prohlášení Breedlove uvedl, že Moskva na Krym přesunula také mobilní taktické balistické střely Iskander (v kódu NATO označované jako SS-26 Stone), schopné zasáhnout cíle až na vzdálenost 500 kilometrů.

    Zároveň nechtěl komentovat varování Moskvy, „že adekvátně přitvrdí“, pokud spojenci zbraně Kyjevu skutečně pošlou. „Nevíme, co pan Putin udělá. Mohlo by to vést k pozitivním výsledkům, ale může to mít negativní následky,“ dodal.

    Osobně přitom není přesvědčen o tom, že by ukrajinské jednotky i s dodávkami západních zbraní byly schopné zabránit možnému masivnímu ruskému vpádu. „Nevěřím, že ukrajinské síly mohou zastavit ruský postup na východní Ukrajině,“ konstatoval v Kongresu.

    Přítomnost USA je strategická

    Rusko podle Breedlova pohlíží na Ukrajinu jako na součást sféry svého vlivu, bez ohledu na názory Ukrajinců. Agresivní akce na východě Ukrajiny jsou pak podle jeho slov „aktuálním projevem vzoru pokračujícího chování Ruska, který má za cíl tlačit na sousedy ve střední a východní Evropě“.

    V tomto světle by měly Spojené státy okamžitě zastavit veškeré další snižování počtu svých jednotek v Evropě. „EUCOM (velitelství amerických sil v Evropě - poznámka redakce) potřebuje dostatečné zdroje k udržení připravenosti plnit úkoly a vybudovat u našich spojenců a partnerů schopnosti a kapacity se bránit,“ řekl Breedlove.

    Spojenci z NATO podle jeho slov už souhlasili s vytvořením sil velmi rychlé reakce, schopných přispěchat na pomoc některé členský zemi v několika dnech. Sami evropští členové chtějí v těchto jednotkách hrát primární úlohu, podíl USA na klíčových prvcích v expedičních silách je však nezbytná.

    „Dočasně rozmístěné rotující síly mohou být doplňkem, ale ne náhradou za trvalou přítomnost, která je hmatatelná a skutečná. Virtuální přítomnost znamená ve skutečnosti nepřítomnost,“ konstatoval Breedlove.

    inc natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media