Ikona studené války se opět vrací, bombardér B-52 se předvede ve vzduchu

23. srpna 2012  9:16
Dva roky po sobě patřil americký strategický bombardér B-52 Stratofortress k hlavním diváckým magnetům Dnů NATO v Ostravě. Tentokrát americké letectvo vyšle na sever Moravy hned dva stoje. A jeden z nich se představí i v letové ukázce.  
Americký bombardér B-52 přistává na mošnovském letišti | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz
galerie Americký bombardér B-52 přistává na mošnovském letišti Americký bombardér B-52 na mošnovském letišti Námraza na palivové nádrži amerického bombardéru B-52 Americký bombardér B-52 na mošnovském letišti Americký bombardér B-52 na mošnovském letišti Americký bombardér B-52 na mošnovském letišti Americký bombardér B-52 na mošnovském letišti Americký bombardér B-52 na mošnovském letišti Americký bombardér B-52 na mošnovském letišti

"Možnost letové ukázky B-52 byla prioritou v rámci našich březnových jednání o možnostech letošní účasti se špičkami velení US Air Force Reserve. Velmi si vážíme této nabídky a děkujeme, že naši návštěvníci budou mít unikátní příležitost si tento legendární letoun prohlédnout na dynamické i statické ukázce," řekl Zbyněk Pavlačík, předseda sdružení Jagello 2000, které show na ostravském letišti organizuje.

EXKLUZIVNĚ: Zeptejte se pilota Red Arrows

Podobná ukázka, tedy současně jeden stroj na statické a druhý v dynamické ukázce, nebyla v Evropě k vidění dlouhých třináct let. Naposledy se obdobná prezentace uskutečnila ve Velké Británii na nejvýznamnější světové air show ve Fairfordu v roce 1999.

Oficiální potvrzení účasti dvou amerických bombardérů na Dnech NATO v Ostravě přišlo organizátorům jen pár týdnů před akcí. Největší akce svého druhu u nás i ve střední Evropě letos proběhne o víkendu 22. - 23. září.

Legenda potřetí za sebou

Dny NATO v Ostravě

Vstup je zdarma. Letošní dvanáctý ročník proběhne 22.- 23. září na Letišti Leoše Janáčka Ostrava v Mošnově. Dny NATO v Ostravě & Dny vzdušných sil Armády České republiky jsou ojedinělou nekomerční přehlídkou, na které mohou návštěvníci vidět vedle nejmodernější armádní techniky také to nejlepší, co má k dispozici policie, hasiči, záchranná služba, celníci, vězeňská služba a další složky.
Více informací na oficiálních stránkách www.natodays.cz

"Půjde o vyvrcholení dosavadní tříleté účasti této ikony studené války - letounu, který se současně stal ikonou Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil Armády České republiky," dodal Pavlačík.

Oba stroje přiletí ze základny U.S. Air Force Reserve (USAFR) v Barksdale ve státě Louisiana, odkud B-52 přilétaly na mošnovské letiště i v uplynulých letech. Kromě víkendové účasti na Dnech NATO se oba stroje zúčastní také společného cvičení se vzdušnými a pozemními jednotkami české armády.

"Účast na Dnech NATO je pro nás prioritou, jíž chceme vzdát poctu našim spojencům v České republice a ve střední Evropě," vysvětlil Joe Jones, zástupce velitele 307. bombardovacího křídla. "Naše posádky získávají cenné zkušenosti při společném cvičení se stíhacími piloty a pozemními jednotkami české armády," konstatoval David Webb, velitel 307. skupiny leteckého zabezpečení.

Samotná letová ukázka B-52 bude trvat asi 15 minut a bude se skládat ze vzletu, simulovaného taktického manévru, průletu na nízké rychlosti pro možnost fotografování a přistání s brzdícím padákem.

Americké letectvo se letos předvede hned ve dvou premiérových letových ukázkách, vedle B-52 budou mít návštěvníci možnost shlédnout premiéru doplňování paliva českých gripenů z amerického létajícího tankeru KC-135.

B-52H Stratofortress

Americký bombardér B-52 přistává na mošnovském letišti
Americký bombardér B-52 na mošnovském letišti
Americký bombardér B-52 na mošnovském letišti

Letos v dubnu uplynulo 60 let od okamžiku, kdy první letoun B-52 odstartoval z letiště nedaleko Seattlu ke svému prvnímu letu. Letošní rok je v této souvislosti nazýván rokem B-52. Letoun byl původně určen k bombardování nepřítele z vysokých výšek. Stroj od firmy Boeing má délku přes 49 metrů a rozpětí více než 56 metrů. Unese až 31 tun různé munice. Vybaven je osmi motory Pratt & Whitney TF33-P-3/103 a létá vysokou podzvukovou rychlostí 0,86 mach. Do výzbroje patří mimo jiné i jaderné zbraně - v době studené války tyto stroje neustále držely jadernou pohotovost pro případ nutnosti okamžité jaderné odvety. Z celkových 744 vyrobených kusů zůstává ve službě v americkém letectvu ještě 90 těchto strojů. Letoun, který přiletí na letiště do Mošnova, slouží u 93. bombardovací letky ze základny Barksdale v Louisianě. Jde o jedinou rezervní jednotku, jež je letouny B-52 vyzbrojena. Letka se přímo účastnila bojů v druhé válce v Zálivu a protiteroristické operace Trvalá svoboda v Afghánistánu. O vyřazení B-52 ze služby se zatím neuvažuje. Naopak americké vzdušné síly plánují provoz těchto letounů díky jejich spolehlivosti až do roku 2040 či 2045.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.