Do Ostravy míří bojové letouny, přilétají účastníci víkendové show

20. září 2012  13:49
Na letiště v Mošnově přilétají první zahraniční účastníci víkendových Dnů NATO v Ostravě. Kromě dvou amerických bombardérů B-52 už na dráhu dosedly bojové stroje z Francie, Polska a Turecka.  
Letoun F-16 Soloturk | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Největší akce svého druhu u nás i ve střední Evropě proběhne 22.a 23. září na Letišti Leoše Janáčka Ostrava v Mošnově. Vstup je zdarma. Loni akci navštívilo rekordních 225 tisíc diváků.

I letošní dvanáctý ročník bude podle organizátorů v mnoha ohledech rekordní. Svou účast už potvrdilo 20 zemí. Premiérovou účast na akci oznámily Švýcarsko, Slovinsko, Estonsko a Litva. K divácky nejatraktivnějším částem programu patří vždy letové ukázky, kterých bude v každém z víkendových dnů 250 minut, tedy přes čtyři hodiny.

Dny NATO v Ostravě

Vstup je zdarma. Letošní dvanáctý ročník proběhne 22. a 23. září na Letišti Leoše Janáčka Ostrava v Mošnově. Dny NATO v Ostravě & Dny vzdušných sil Armády České republiky jsou ojedinělou nekomerční přehlídkou, na které mohou návštěvníci vidět vedle nejmodernější armádní techniky také to nejlepší, co má k dispozici policie, hasiči, záchranná služba, celníci, Vězeňská služba a další složky.
Více informací na oficiálních stránkách www.natodays.cz

Na mošnovském letišti po poledni přistály dva turecké stroje F-16, letouny Su-22 polského letectva nebo francouzské letouny Mirage 2000. Zúčastní se nadcházejících Dnů NATO v Ostravě.

K vidění bude na 60 letounů a vrtulníků. Výjimečnou účast pěti display teamů potvrdilo Královské letectvo Velké Británie (RAF), včetně legendární akrobatické skupiny Red Arrows, která mimo Velkou Británii vystoupí letos jen ve čtyřech zemích. Do Ostravy by skupina měla přiletět v pátek a plánuje také nácvik svého vystoupení.

Premiérově se předvede ve vzduchu letectvo Francie s dvojicí nadzvukových bitevníků Mirage 2000N - takzvaný Ramex Delta, který doposud v zahraničí nikdy nevystupoval, italské letectvo s ukázkou stíhače Eurofighter Typhoon a dopravním letadlem C-27J Spartan, Švýcarsko s vrtulníkem Super Puma nebo Slovinsko s výcvikovým strojem PC-9M Hudournik.

Zajímavostí bude vystoupení F-16 Soloturk tureckého letectva. Polští letci na strojích Su-22 zase předvedou simulovaný vzdušný souboj, stejně jako slovenští stíhači s letouny MiG-29. Mezi vrcholy letošního ročníku pak bude patřit letová ukázka amerického strategického bombardéru B-52 a unikátní předvedení tankování za letu letounů Jas-39 Gripen českých vzdušných sil.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.