natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Bitva o Afghánistán začala. Umírají povstalci, vojáci a civilisté

    24. srpna 2010  15:21
    Bitva o Afghánistán a především o důvěru místních lidí začala. Zahraniční vojáci a vládní oddíly "chytají" jednoho povstaleckého vůdce za druhým. Taliban stupňuje útoky a uchyluje se k metodám, na které stále častěji doplácejí svými životy civilisté.  

    Kdo si získá důvěru Afghánců, zvítězí. Tato jednoduchá poučka platí v zemi zmítané násilím už od nepaměti. Zdá se, že právě nyní je více aktuální než kdy jindy. Zahraniční jednotky a vládní oddíly provedly od počátku srpna stovky dílčích bojových operací s hlavním cílem: vyčistit i ty nejzapadlejší okresy od povstalců a jejich vlivu. (Bašta Talibanu padla, nad městem vlaje afghánská vlajka)

    Výsledky hovoří jasně - za posledních pár dní spojenci dopadli nebo zabili 130 povstalců včetně několika polních velitelů a lokálních vůdců. A to má plánovaná hlavní ofenzíva spojenců teprve přijít.

    Dříve nebezpečné zóny, například v provinciích Hílmand a Kandahár, se rázem mění. Do měst a vesnic pod kontrolou zahraničních sil šmahem míří pomoc a rozvojové projekty. Taliban zde ztrácí vliv, který mnohdy udržoval jen zbraněmi a výhrůžkami.

    Náznaky úspěšného tažení? Dalo by se říci, jenže uspět nebude zdaleka tak jednoduché, jak by se na první pohled zdálo.

    Povstalci vězní a popravují civilisty
    Když vojáci NATO minulý týden při jedné z operací v okrese Musa Kala v provincii Hílmand obsadili po tvrdém boji základnu povstalců, objevili dosud nevídanou věc.

    Základna sloužila zároveň jako provizorní vězení, kde Taliban držel v řetězech 27 afghánských civilistů, kteří nějakým způsobem spolupracovali s afghánskou vládou a humanitárními organizacemi. Úřad guvernéra provincie Hílmand potvrdil, že věznění muži nesli známky mučení. Všech 27 se dostalo na svobodu, dalších pět mužů objevili vojáci už mrtvých. Povstalci je stihli zavraždit. (Přijeli do Afghánistánu vracet lidem zrak. Byli zastřeleni)

    Případ jen potvrzuje vývoj posledních týdnů. Vůdce Talibanu mulla Umar vydal svým bojovníkům nové rozkazy, aby bezohledně zabíjeli nebo brali zajatce z řad těch Afghánců, kteří pomáhají afghánské vládě. A povstalci se nové taktiky, zcela opačné než před rokem, drží náramně svědomitě.

    Krutým zastrašováním chce podle analytiků Taliban říci lidem jediné: "Podívejte se, co se vám stane, když budete podporovat cizince. Před námi vás neochrání. Buďte s námi, podporujte nás a všechno skončí".

    Civilní oběti války s povstalci jsou velmi citlivým tématem. Pro náklonnost obyčejných Afghánců spojeneckým snahám v horizontu dalších měsíců naprosto klíčovým. I když za většinou civilních ztrát stojí právě povstalci, s rostoucím násilím, s nerozhodností zahraničních sil a nemohoucností vládních jednotek je skutečně ochránit, mohou lidé křehkou důvěru v lepší časy velmi rychle opustit.

    Komanda Talibanu útočí překvapivě
    I přes nesporné dílčí vojenské úspěchy spojenců se situace v Afghánistánu neustále vyostřuje. Počet obětí v řadách afghánských civilistů narostl za prvních šest měsíců letošního roku o 31 procent, uvedla hodnotící zprávě OSN. Situaci v zemi označuje za dramatickou. Spirála násilí se nezpomaluje ani nyní během islámského svatého měsíce Ramadánu. Povstalci útočí
    CIVILNÍ OBĚTI

    Za první letošní půlrok zemřelo v Afghánistánu 1271 civilistů a dalších nejméně 1997 osob bylo zraněno. Většina z nich při pumových útocích spáchaných náložemi nastraženými na silnicích. Nejvíc z těchto obětí mají na svědomí stále lépe vyzbrojovaní radikální muslimové. Počet civilních obětí při akcích místní armády nebo NATO naopak klesl. Podle údajů OSN jsou za 72 procenty útoků protivládní povstalci. Celkem 12 procent obětí přišlo o život při akcích NATO nebo afghánských bezpečnostních sil. Vojáci mezinárodních sil musejí dodržovat velmi přísná pravidla například při vyžádání letecké podpory.

    na místech, kde by to nikdo nečekal, včetně mešit, kde často hledají úkryt. (Jak útočí Taliban. Povstalci hledají úkryty v mešitách)

    Jen minulý týden povstalci na různých místech po celé zemi zabili desítku civilistů včetně dětí. Další desítky lidí zranili, od náhodných kolemjdoucích, přes pracovníky silniční údržby až po místní zástupce a úředníky.

    Právě lokální zástupci vlády a šéfové místních úřadů jsou zřejmě hlavním terčem povstaleckých komand, které v posledních týdnech řádí po celé zemi. Podle amerických speciálních sil mají povstalci seznam se jmény lidí, které mají zabít.

    Po vraždách několika důležitých lidí minulý měsíc se stal zatím poslední obětí předem plánované vraždy šéf pro pohraniční a kmenové záležitosti v provincii Zábul. Povstalci v noci vpadli do jeho domu a vládního představitele zabili i s manželkou. O život přišel také šéf policie okresu Daman v provincii Kandahár, na jeho vůz zaútočil sebevražedný atentátník. (Komanda Talibanu útočí, od vůdce Umara mají seznam lidí k zavraždění)

    I když za smrtí civilistů stojí převážně islámští radikálové, velení mezinárodních sil dobře ví, že každý mrtvý civilista znamená výrazné poškození záměrů NATO v zemi. "Budeme souzeni podle toho, jak dokážeme chránit obyvatelstvo před útoky protivníka," konstatoval v reakci velitel spojeneckých sil David Petraeus.

    A Afghánci už "soudit" začali, když při pronásledování povstalců v Nangarháru údajně vojáci NATO zabili dva civilisty. Velení ISAF takové obvinění odmítlo s tím, že šlo o povstalce. Asi 600 vesničanů však na protest zatarasilo dálnici mezi Dželálábádem a Kábulem a skandovalo: "Smrt Američanům" nebo "smrt Karzáímu".

    Obavy budí tajemná síť Hakkání
    Jestliže se povstalcům daří vražednými akcemi zastrašovat obyvatelstvo, pak na straně druhé spojenci stále systematičtěji "čistí" řady povstalců a teroristů. Důkazem toho budiž z tohoto pohledu pro spojence velmi úspěšný minulý týden, kdy se vojákům podařilo zneškodnit například Abu Báqira, jednoho z významných velitelů Talibanu a šéfa operativní skupiny Al-Kájdy na severu Afghánistánu. Z dlouhodobého hlediska jde o velmi zajímavou zprávu. Podle analytiků
    SPOJENECKÉ ZTRÁTY

    Od roku 2001, kdy Američané a jejich spojenci zahájili invazi do Afghánistánu, padlo v bojích s Talibanem už přes 2000 zahraničních vojáků. Vyplývá to z neoficiální statistiky zveřejněné na internetu. 60 procent padlých jsou Američané. Za letošek už o život přišlo 457 zahraničních vojáků.

    není totiž běžné, aby členové Al-Kajdy přímo osobně působili v Afghánistánu a podíleli se na útocích na zahraniční síly, tak jako tomu bylo v případě Báqira.

    Spojenci ho zabili na útěku, když prchal v nákladním vozidle po neúspěšném útoku povstalců na policejní služebnu poblíž Kundúzu. Doposud členové Al-Kajdy většinou pouze cvičili a vyzbrojovali povstalce a pomáhali plánovat útoky z bezpečných úkrytů v sousedním Pákistánu.

    Další úspěšné akce hlásili spojenci z provincií Paktika a Lógar, kde vojáci zabili několik povstaleckých velitelů včetně vysoce postaveného muže Talibanu Kárí Muíra. Ten působil například jako náměstek stínového guvernéra provincie nebo jako vojenský velitel a šéf zpravodajství Talibanu v okolí Kábulu a v Lógaru.

    Daleko více však vzbuzují obavy a nutno říci, že oprávněné, velmi aktivní bojovníci takzvané sítě Hakkání působící na východě Afghánistánu. Spojenci nyní dopadli nebo zabili několik členů této militantní skupiny, kterou lze označit za jednu z nejnebezpečnějších. Na kontě má několik důmyslně naplánovaných útoků včetně neúspěšného atentátu na afghánského prezidenta přímo v nejstřeženější zóně centra Kábulu v roce 2008.

    Skupinu založil válečný veterán Džalaluddín Hakkání, který má velmi úzké vazby na šéfy Al-Kajdy a pákistánskou tajnou službu ISI. Paštunský kmenový vůdce Hakkání býval velitelem mudžahedínů proti sovětským vojskům v osmdesátých letech. Později byl vojenským velitelem Talibanu a guvernérem provincie Paktíja. Od afghánského prezidenta Hamída Karzáího přitom kdysi dostal nabídku, aby stal ministerským předsedou. Jeho síť operativně vedená jeho synem Sirajem Hakkáním čítá podle odhadů přes 500 bojovníků.

    Vláda zřizuje milice po vzoru Iráku
    Na ochranu civilistů před vpády talibanských povstalců do měst a vesnic chce afghánská vláda zřídit místní milice. Podobná taktika se osvědčila v Iráku. V počátcích afghánská vláda počítá s tím, že milice budou mít zhruba 10 tisíc členů. Kromě zbraní a výcviku by měli členové milicí dostávat též plat ve výši zhruba šedesáti procent platu afghánských policistů. Mzda řadového muže zákona je přibližně 200 dolarů měsíčně.

    Podle náměstka ministra vnitra Munira Mangala půjde o jednotky podobné policii, které budou chránit obytné domy, školy, nemocnice a důležité cesty. S podporou mezinárodních sil a především USA program začíná v provinciích Vardak v centrální části země a na jihu v provincii Uruzgán. Později by měly milice postupně vznikat i v dalších oblastech, především na jihu Afghánistánu, který platí za tradiční baštu Talibanu.

    Ačkoliv afghánská národní armáda čítá asi 134 tisíc vojáků a je zatím v některých ohledech velmi "slabá". Důkazem toho může být bojová akce v provincii Laghman. Měla to být ambiciózní rychlá operace, která ukáže narůstající vojenský potenciál afghánské armády. Afghánští velitelé akci, při které chtěli vyčistit okolí vesnice Bad Pakh od povstalců, ani předem nekoordinovali se zahraničními jednotkami ISAF a nechtěli ani jejich leteckou podporu.

    Místo velké slávy se ale celá operace zvrtla ve velké fiasko, kdy až francouzské a americké bojové týmy vysvobodily afghánský prapor o síle 300 mužů, který se dostal do těžkého boje s Talibanci.

    Lubomír Světnička natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media