Bitevník prošel přeměnou v druhoválečnou stíhačku. Z Alky je Spitfire

17. května 2017  10:07
Bude lákadlem sobotního dne otevřených dveří čáslavské základny. Jeden z bitevníků L-159 z výzbroje 212. taktické letky prošel unikátní proměnou. Dostal věrné zbarvení druhoválečného stroje Spitfire, se kterým létal generál František Peřina.  
Bitevník L-159 ve zbarvení druhoválečného stroje Spitfire | foto: Martin Král, 21. základna taktického letectva Čáslav
galerie Bitevník L-159 ve zbarvení druhoválečného stroje Spitfire Bitevník L-159 ve zbarvení druhoválečného stroje Spitfire Bitevník L-159 ve zbarvení druhoválečného stroje Spitfire Bitevník L-159 ve zbarvení druhoválečného stroje Spitfire Nástřik letounu L-159 ALCA do podoby druhoválečného stroje Spitfire Vizualiazce nástřiku letounu L-159 do barev druhoválečného stroje Spitfire Vizualiazce nástřiku letounu L-159 do barev druhoválečného stroje Spitfire Vizualiazce nástřiku letounu L-159 do barev druhoválečného stroje Spitfire

„Patronem naší letky je generál František Peřina, který v britském Královském letectvu v letounu Spitfire létal. Připomínáme si tímto jeho odkaz a hrdinství všech, kteří bojovali ve 2. světové válce,“ řekl zástupce velitele letky Marek Pažúr.

Lehký bitevní L-159 ALCA dostal v uplynulých dnech v dílnách výrobce Aero Vodochody nový barevný nástřik podle podkladů výtvarníka Pavla Holého z Vojenského historického ústavu Praha. Odpovídá přesně barvám letounu Spitfire Mk.Vb, s nímž za války Peřina létal.

Fotografie

Bitevník L-159 ve zbarvení druhoválečného stroje Spitfire
Bitevník L-159 ve zbarvení druhoválečného stroje Spitfire
Bitevník L-159 ve zbarvení druhoválečného stroje Spitfire
Vizualiazce nástřiku letounu L-159 do barev druhoválečného stroje Spitfire

Na mateřskou základnu v Čáslavi se stroj vrátil ve středu. Už v sobotu 20. května má být jedním z lákadel Dne otevřených dveří základny.

V prostoru statických ukázek bude mít podle organizátorů čestné místo. Hned vedle kompozitové makety letounu Supermarine Spitfire Mk. IXc v měřítku 1:1, kterou bude na akci prezentovat spolek letecké historie Czech Spitfire Club.

„Věříme, že vystavením legendárního letounu Spitfire přispíváme k připomenutí památky našich hrdinů, na které náš národ může a má být hrdý,“ konstatoval předseda klubu Zdeněk Sadecký.

Peřina se stal jedním z nejúspěšnějších československých stíhačů druhé světové války. Za svá vítězství ve vzduchu získal přezdívku Generál nebe. Dohromady zaznamenal 12 jistých sestřelů nepřátelských letounů a 2 pravděpodobné.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.