Bitevník Mi-24 musel nuceně přistát na Libavé. Stroje nesmí do vzduchu

19. června 2019  16:58
Bojový vrtulník Mi-24 české armády musel nuceně přistát ve výcvikovém prostoru Libavá na Olomoucku. Na palubě bylo pět vojáků, nikdo z nich nebyl vážně zraněn. Kvůli vyšetřování nesmí stroje tohoto typu až do odvolání do vzduchu.  
Bitevník Mi-24/35 českých vzdušných sil na Dnech NATO v Ostravě | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

„Ve středu vynuceně přistál vrtulník Mi-24 ve Vojenském výcvikovém prostoru Libavá. Na palubě bylo pět vojáků, nikdo nebyl vážně zraněn. Událost se vyšetřuje. Provoz vrtulníků Mi-24 byl dočasně zastaven,“ potvrdila mluvčí Generálního štábu Magdalena Dvořáková.

K události armáda více informací zatím neposkytla. Vrtulník musel vynuceně přistát kolem poledne. Vojáci na palubě byli převezeni do nemocnice s lehkými zraněními a většina z nich byla z nemocnice už propuštěna.

Vrtulníky Mi-24/35 nicméně až do vyšetření příčin události nesmí létat. Podobně tomu bylo také loni v listopadu, kdy jiný stroj stejného typu havaroval z minimální výšky při zátěžovém testu přímo na vrtulníkové základně u Náměště nad Oslavou. Incident se tehdy obešel bez zranění. Bitevníky poté nelétaly až do ledna.

Nehody vrtulníků ve službách české armády jsou poměrně vzácné. Naposledy v listopadu 2015 havaroval ve Španělsku při velkém cvičení NATO transportní stroj Mi-171Š. Vrtulník se zhruba v deseti metrech propadl a spadl na zem. Na jeho palubě bylo pět členů posádky a 11 vojáků speciálních sil. Pět lidí bylo přepraveno do místní nemocnice. Stroj byl vážně poškozen a nebylo možné ho opravit.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.