Otestujte si fyzičku, lákají speciální síly na sobotní Army test

9. listopadu 2018  8:39
Pět disciplin, které dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí mezi profesionály české armády. Přijít může každý, lákají na sobotní Army test v pražských Stodůlkách elitní speciální síly. Na veřejnosti tam navíc poprvé ukážkou nové vozidlo Perun, určené bojovníkům 601. skupiny speciálních sil.  
Army test s výsadkáři v Chrudimi | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Shyby (přítahy na hrazdě), sedy-lehy, kliky, běh na dvanáct minut a dřepy čelem ke zdi. Army testy probíhají po celé republice už druhý rok si je zkusily stovky dětí a dospělých. Tento však bude skutečně speciální. Jako pomyslný vrchol sezony.

Army test Best of!

  • sobota 10. listopadu
  • areál ZŠ Jánského, Praha 5, Stodůlky
  • od 9 hodin pro veřejnost včetně dětí
  • od 13 hodin soutěžní Best of! pro ženy a muže od 18 let

Klání s nálepkou „Best of!“ totiž proběhne pod záštitou šéfa Ředitelství speciálních sil generála Pavla Koláře. A elitní vojáci tam také na veřejnosti poprvé představí zbrusu nové vozidlo Perun určené bojovníkům 601. skupiny speciálních sil.

Soutěžit se bude v areálu Základní školy Jánského v Praze-Stodůlkách od devíti hodin ráno. „Přijít může každý. Celé rodinky. V pěti relativně jednoduchých disciplínách můžou naráz poměřit síly třeba otec se synem i páreček náctiletých,“ uvedl organizátor Ludvík Cimburek z Asociace pro podporu aktivní zálohy.

Hlavním smyslem celé akce podle něj je motivovat děti i dospělé k pohybu a dát příležitost si na vlastní kůži zkusit, jak náročné jsou armádní prověrky, které každoročně podstupují profesionální vojáci.

Dívky a chlapci a stejně tak ženy a muži ve všech věkových kategoriích mají přesně dané limity, jaký výkon je takříkajíc „na jedničku“. Každá disciplína se totiž hodnotí známkou 1–3 jako ve škole. Výsledný součet na „vysvědčení“ je pak jasným ukazatelem, jak na tom každý je. Ti nejlepší mají celkové hodnocení pět.

Jednotlivé disciplíny vycházejí z přezkoušení fyzické zdatnosti profesionálních vojáků, které jsou pro děti a mládež ale upraveny. Požadavky se postupně zvyšují až do 18 let, kdy jsou nároky na fyzickou kondici pro muže i ženy v armádě nejvyšší. Muži i ženy od 18 let mají prakticky stejné disciplíny a limity jako vojáci a vojákyně v armádě.

Army test - limity a disciplíny

oficiální stránky

Dospělý muž v kategorii 18 až 30 let tak musí na „jedničku“ zvládnout na hrazdě 12 přítahů, uběhnout za 12 minut 3 kilometry, za minutu dát 52 lehů sedů a 32 kliků za půl minuty.

Army test se „speciály“ bude podle Cimburka soutěžní. Dospělí, kteří získají ve všech pěti disciplínách hodnocení „za jedna“, se automaticky kvalifikují do soutěže „Best of!“. „Budou to tedy skutečně ti nejlepší z nejlepších,“ dodal Cimburek. Vyhodnocují se nejlepší muži a ženy v běhu na 12 minut, ženy ve výdrži ve shybu a muži v přítazích na hrazdě.

Cimburek připomněl, že každý, kdo testem projde, obdrží na konci od organizátorů dárky, které věnují CSG, Česká zbrojovka Uherský Brod, ČEZ, Dermacol, Dr.Max, Gordic, MANA, SVOS, VoZP, BAE Systems, ERA a Fine Gusto. Jedním z nich je náramek v barvě podle toho, jak si vedl. Ten nejcennější je obvykle černý. Za tento „speciální“ je ale připraven červený s logem speciálních sil.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.