Armádní specialisté na přežití trénují české diplomaty

10. října 2006  11:33
Studenti diplomatické akademie a ministerstva zahraničních věcí tento týden cvičí ve vojenském prostoru na Vyškovsku. Od armádních specialistů se zde dozví, jak se chovat v rizikových oblastech válečných konfliktů a přírodních či humanitárních katastrof.  

Kurz přežití pro diplomaty je obdobný jako ten, který armáda organizuje pro novináře. - více zde

"Jeho cílem je připravit zaměstnance ministerstva zahraničních věcí pro výjezd do teritorií, kde se mohou setkat s náročnějšími bezpečnostními podmínkami," přibližuje Kateřina Joselová, zástupkyně ředitele Diplomatické akademie.

Spolu s jedenácti studenty akademie a šesti ministerskými pracovníky od neděle do pátku projde tvrdým výcvikem, který se skládá nejen z teoretické přípravy, ale především plnění úkolů uprostřed vyškovských lesů.

"Zatím máme za sebou především teorii. Různé přednášky o bezpečnosti, poučení apod. I když dnes jsme již absolvovali základní trénink na cvičné horolezecké stěně a seznámili nás se základy sebeobrany," konstatuje Joselová, těsně předtím, než celá skupina vyrazí do terénu. Před sebou má výcvik v ochraně proti zbraním hromadného ničení.

Scénář kurzu pro diplomaty je obdobný jako pro novináře, snad s tím rozdílem, že výcvik novinářů je o tři dny delší. "Cílem kurzu je naučit účastníky kurzu základní návyky a dovednosti, které jsou nezbytné k tomu, aby vůbec přežili na bojišti. Minová pole, ostřelovači, různé formy nástrah, zbraní a vojenské techniky," vyjmenovává témata kurzu jeho velitel major František Heideker.

Jedenáct žen a osm mužů se však také budou učit zdolávat překážky, ať přírodní či vytvořené člověkem, orientovat v terénu, poskytnout první pomoc nebo ochránit před zbraněmi hromadného ničení. Kurz je podle Heidekera velmi náročný psychicky ale také fyzicky.

Jeho nejnáročnější fáze přitom nastane až ve středu, kdy začíná tzv. vyvedení spojené s pohybem a pobytem v neznámém terénu. "Při něm budou frekventanti muset zúročit své dosavadní vědomosti a zkušenosti nabyté z předešlých dnů," uzavírá tajemně Heideker.

Pavel Boháč natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.