Armáda zahájila největší manévry ve své historii

9. října 2006  7:59
Česká armáda zahájila největší manévry ve své dosavadní historii. Do cvičení nazvaného Strong Campaigner 2006 se zapojí 4500 vojáků pozemních i vzdušných sil. Armáda chce na manévrech předvést, jak je schopna plnit úkoly vyplývající z členství Česka v NATO.  

Cvičení Strong Campaigner 2006 začíná ve vojenských výcvikových prostorech Hradiště u Karlových Varů a Boletice na Krumlovsku dnes a potrvá dva týdny.

Do cvičných operací simulujících zahraniční misi na vynucení míru se zapojí 4500 vojáků a 1100 kusů techniky včetně letadel a vrtulníků.

"Jde o největší cvičení příslušníků Armády České republiky od jejího vzniku," konstatoval mluvčí Společných sil Zdeněk Kroutil. Podle dostupných údajů se do cvičení v minulých letech zapojovalo většinou maximálně 200 až 500 vojáků.

Manévry jsou poslední prověrkou připravenosti pro takzvané 4. brigádní úkolové uskupení, které má od příštího roku sloužit potřebám NATO. Koncem letošního roku chce dát armáda alianci k dispozici první brigádní uskupení, které má být připraveno operovat kdekoliv ve světě.

Jádro jednotky tvoří vojáci ze 4. brigády rychlého nasazení. Vojáci chtějí ukázat, jak jsou schopni plnit úkoly, které Česku připadly po vstupu do NATO.

SCÉNÁŘ CVIČENÍ STRONG CAMPAIGNER

Scénář cvičení vychází ze situace ve fiktivním státě ORANGELAND.
Do roku 2005 byl stát ORANGELAND pod diktaturou vlády jedné strany. Docházelo k násilí, potlačování lidských práv a demokracie. Vláda byla podporována teroristickými stranami. Na jaře 2005 byly na území zjištěny teroristické výcvikové tábory.
Zpravodajské orgány poskytly informace o předpokladu výroby chemických zbraní. Na základě poznatků o vývozu chemických zbraní z ORANGELENDu do krizových oblastí světa a teroristickému použití je od roku 2001 Rezolucí 899 RB OSN v této oblasti zakázáno vyrábět chemické zbraně. Je velice pravděpodobné, že z ORANGELENDu pochází i chemické zbraně použité teroristy v roce 2004 v západní Evropě. Po zveřejnění těchto informací dochází k vyhrocení mezinárodní situace. Stát odmítá vměšování se do svých záležitostí a nedovolí vstup mezinárodní inspekce na své území. V červnu 2005 RB OSN na žádost států západní Evropy, s podporou USA, svou Rezolucí 1035 schválila řešení situace vojenským zásahem. O provedení operace požádala NATO. Do mise jsou vysláni i čeští vojáci.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.