Česká armáda oslaví dvacáté narozeniny na brněnském výstavišti

21. května 2013  1:28
Česká armáda slaví dvacet let od svého vzniku. Kulaté výročí připomene návštěvníkům veletrhu IDET na brněnském výstavišti. Expozice nabídne jedinečnou možnost srovnání techniky, výzbroje a výstroje, kterou používali čeští vojáci od vzniku samostatné české armády až po současnost.  
Česká armáda - ilustrační snímek. | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Od středy 22. až do soboty 25. května ovládne česká armáda velkou část brněnského výstaviště. Expozice Ministerstva obrany a české armády bude umístěna v pavilonu P a na volné ploše před ním. Armáda chce představit hlavně své současné schopnosti a připomenout svou účast v zahraničních operacích.

SPECIÁL: Veletrh IDET v Brně

Aktuální informace, zprávy, reportáže a fotografie.

Ze současné moderní techniky a výzbroje bude možné vidět nejnovější zbraně, jako jsou útočná puška CZ 805 BREN nebo pistole GLOCK a PHANTOM či lehký kulomet Minimi, který je v současné době zaveden ve výzbroji prakticky všech zemí NATO. Z další moderní techniky se představí kolový obrněný transportér Pandur ve všech verzích či lehká obrněná vozidla Iveco, včetně nejnovější chemické verze.

Protiletadlová raketová brigáda ze Strakonic představí na veletrhu nejnovější zlepšovací návrh, na kterém spolupracuje několik příslušníků jednotky. Jde o unikátní "Emulátor raket 3M9“. Simulační zařízení imituje činnost tří raket 3M9 na odpalovacím zařízení protiletadlového raketového komplexu 2K12 KUB a má pomoci zkvalitnit a zlevnit výcvik. Systém rozpozná navedení raket na cíl a elektronicky imituje odlet rakety.

Novinkou bude také představení speciálního projektu RIDERS - výcvikový program, na kterém armáda spolupracuje s Bezpečnostní informační službou (BIS). Specialisté BIS učí vojáky dokonale ovládat vozidla i při jízdě v kolonách a napadení nepřítelem a radí jim i ohledně taktiky v krizových situacích. Jak například nejlépe ochránit převáženou VIP osobu nebo jak díky vozidlům bezpečně evakuovat i pod palbou zraněného kolegu.

Projekt vznikl kvůli potřebě armády získat odborné znalosti z problematiky ochrany osob, rozvoje schopností a dovedností detekce a ochrany před pravděpodobným útokem. Společným výcvikem tohoto programu už prošla celá řada jednotek a stal se v posledních letech stal nedílnou součástí přípravy jednotek pro nasazení v Afghánistánu.

inc natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.