natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Armáda šetří. Vrtulníky a letouny zůstanou na zemi, odejdou stovky lidí

    8. října 2010  19:08
    Ministerstvo obrany dostane příští rok o 6 miliard korun méně než letos. Armádu proto čekají tvrdá úsporná opatření. Velení "uzemní" část letecké techniky, piloti budou mít méně letových hodin. Vojsko omezí nebo zastaví nákup náhradních dílů k některé technice, pořídí méně munice i výstroje a propustí 700 lidí.  

    "Příští rok bude nepochybně kritický," řekl ministr obrany Alexandr Vondra. Informace o připravovaných úsporných opatřeních zveřejnilo ministerstvo obrany po dnešním zasedání Bezpečnostní rady státu v Komorním Hrádku.

    Zatímco loni měl resort k dispozici 56 miliard korun, letos jen 49 miliard a příští rok už by to mělo být jen 43,8 miliardy korun. Česko tak dává na obranu jen 1,3 procenta hrubého domácího produktu. Česká republika se přitom při vstupu do NATO zavázala, že výdaje na obranu neklesnou pod hranici dvou procent HDP.

    "Jsme na hraně nebo za hranou. Pokud nám jde o vytvoření předpokladů pro další rozvoj armády, na peníze se dál sahat nedá," řekl Vondra s tím, že situace bude mimořádně vážná, pokud budou výdaje na obranu nižší než 1 procento.

    Práci ztratí 700 občanských zaměstnanců
    Úsporná opatření počítají například s omezením provozu letecké techniky. Podle náčelníka Generálního štábu Vlastimila Picka tak piloti příští rok nalétají o třetinu méně hodin než letos. Kvůli úsporám příští rok pak přestane armáda používat například dvanáct vrtulníků Mi-24/35, letoun Cl-601 Challenger nebo čtyři vrtulníky W-3A Sokol.

    Kromě toho omezí či zcela zastaví nákup náhradních dílů a servisních služeb u některé techniky a pořídí také méně munice nebo výstroje.

    Ministerstvo bude mít i daleko méně prostředků na platy zaměstnanců, na zahraniční mise, pojistné, přídavky na bydlení a sociální dávky. Pokud vláda bude souhlasit se snížením tarifních platů o avizovaných 10 procent pro občanské zaměstnance i samotné vojáky z povolání, ušetří ministerstvo obrany přibližně 891 milionů korun.

    Další miliony by mohl resort ušetřit, pokud by zrušil vyplácení peněz za takzvanou "pracovní pohotovost s dosažitelností do 120 minut z důvodu bojové a mobilizační pohotovosti". "Tyto příplatky mají například lékaři, vojenští policisté nebo piloti gripenů. Těch by se ale opatření nedotkla. Spíš bychom hledali úspory mimo krizový štáb," uvedl personální náměstek ministra obrany Michael Hrbata.

    Do konce letošního roku také ministerstvo propustí 700 občanských zaměstnanců. Uspořit by to mělo 283 milionů korun. Nově by také za přesčasy měli zaměstnanci i profesionální vojáci získávat výhradně náhradní volno. Ušetřit by tak šlo přibližně 68 milionů korun. Škrty ve mzdách lze ale podle Hrbaty provést pouze příští rok.

    "Armáda se nesmí stát odkladištěm nepotřebných lidí. Potřebujeme v ní odborníky, a ty musíme zaplatit," dodal Hrbata.

    Lubomír Světnička natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media