Armáda připravuje extrémní zimní závod

2. ledna 2008  4:17
Armáda opět připravuje extrémní závod v zimním přežití. Mezinárodní mistrovství Winter Survival se uskuteční na přelomu ledna a února v Jeseníkách. Závod podle organizátorů i účastníků nemá ve světě obdoby.  

"Přípravy Winter Survivalu jsou nyní v plném proudu," řekl mluvčí závodu Pavel Pazdera z Univerzity obrany v Brně, která závod každoročně pořádá.

Tělocvikáři z katedry tělesné výchovy Fakulty vojenských technologií podle něj právě v těchto dnech připravují v pohoří Hrubého Jeseníku trasu závodu, jednotlivá stanoviště a soutěžní disciplíny.

Extrémní vytrvalostní závod tříčlenných armádních družstev se uskuteční letos už počtrnácté.

V okolí nejvyššího jesenického vrcholu Pradědu změří od 28. ledna do 1. února armádní týmy své síly v dovednostech, jak přežít v nepříznivých zimních podmínkách uprostřed přírody.

Během čtyř dnů budou v rámci mnohakilometrových přesunů vojáci zdolávat skály, překonávat říční rokle, zachraňovat zraněného, na lyžích absolvují měřené výstupy a sjezdy, štafety, střelbu z pistole a vzduchovky, házení útočným nožem na cíl, v noci přespí ve volné přírodě a budou plnit praktické úkoly spojené se zkouškou psychické odolnosti.

Dovednosti v závodě podle Pazdery změří celkem dvacet družstev. Pět zahraničních − z Německa, Slovinska, Polska, Belgie a Slovenska a patnáct domácích družstev z nejrůznějších jednotek české armády.

Na start závodu se letos zřejmě už nepostaví družstvo rakouských horalů z Vojenské školy horských vůdců a záchranářů ze Saalfeldenu. V posledních ročnících přitom čtyřikrát v řadě zvítězili.

Vrcholem celého závodu bude tradičně dvoudenní vytrvalostní etapa. Její součástí je překonávání skalní stěny, řeky a přenocování v zimní přírodě. Šedesát kilometrů nepřístupným horským terénem musí závodníci absolvovat s veškerou výbavou na zádech a přitom splnit ještě několik disciplín.

Podrobné popisy jednotlivých úkolů zatím nechtějí organizátoři zveřejňovat, aby se soutěžní týmy nemohly předem na záludnosti závodu připravit.

Jak uvedl Pazdera, na závodníky ale čeká přesně to, co od extrémního závodu očekávají − adrenalin a možnost prověřit své schopnosti a odolnost. - vše o loňském ročníku Winter Survival

 

 

Lubomír Světnička natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.