Armáda připraví novináře na pobyt ve válečných zónách

7. února 2008  12:55
Armáda připravuje speciální kurz přežití pro české novináře a humanitární pracovníky. V tvrdém týdenním výcviku chtějí vojenští experti civilisty naučit, jak zvládat krizové situace v oblastech válečných konfliktů a přírodních či humanitárních katastrof.  

Týdenní kurz připravuje armáda na jaro. Do speciálního výcviku se dostane jen dvacítka novinářů, pracovníků humanitárních organizací nebo studentů.

"V kurzu přežití si jeho účastníci prověří svou fyzickou a psychickou připravenost zvládat krizové situace a osvojí si zásady pohybu v rizikových oblastech," řekla koordinátorka kurzu Jana Jelínková z ministerstva obrany, které každoročně kurz pořádá.

Během výcviku je kladen důraz na zásady přežití v neznámém terénu, orientaci za ztížených podmínek, překonávání umělých i přírodních překážek a také na způsoby první pomoci a transportu raněných.

"Letošní kurz bude více zaměřen na psychickou odolnost, vyjednávání a chování v zajetí," konstatovala Jelínková.

Zájem o absolvování kurzu každým rokem roste. Uchazeči musí proto absolvovat vstupní psychologické testy. Do kurzu se tak dostane přibližně třetina všech zájemců.

Účastníky kurzu pak čeká řada obtížných úkolů včetně přepadů a výslechů. Součástí tréninku je i zdravotnická a psychologická průprava. Účastníci kurzu se tak seznámí i se základními technikami vyjednávání a chování v zajetí.

Vojenský výcvik tohoto typu nabízí novinářům armáda už od roku 1994. Cílem tehdy bylo připravit novináře na jejich výjezdy k českým vojákům, kteří v té době působili v misích na Balkáně. Kurzem do té doby prošly desítky českých novinářů a humanitárních pracovníků.

Letošní kurz přežití se uskuteční 22.-30. dubna ve Vojenské akademii ve Vyškově a v přilehlém výcvikovém prostoru Dědice. Samotná myšlenka kurzu před časem zaujala i Severoatlantickou alianci. Od loňska se tak ve Vyškově před vysláním do vojenských misí připravují civilní zaměstnanci NATO.

Kurz pro novináře inspiroval rovněž české diplomaty. Ti jezdí trénovat přežití do vojenského výcvikového prostoru na Vyškovsku poslední tři roky vždy na podzim. - více zde

 

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.