natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Armáda do roka opustí vrtulníkovou základnu v Přerově

    5. prosince 2012  8:35
    Armáda k prvnímu lednu 2014 opustí vrtulníkovou základnu v Přerově-Bochoři. Posádka se i s transportními stroji přesune na letiště u Náměště nad Oslavou. Počítá s tím nová koncepce členění ozbrojených sil, kterou představil odstupující ministr obrany Alexandr Vondra.  

    Vrtulníková základna v Přerově-Bochoři | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

    O zrušení přerovského letiště se uvažovalo už před časem s tím, že má armáda leteckých základen zbytečně mnoho. Nově bude mít pouze tři. "Předpokládá se, že k 1. lednu 2014 bude vrtulníkové letectvo sjednoceno tím, že se přesune vrtulníková posádka z letiště Přerov na letiště Náměšť," konstatoval ministr obrany Alexandr Vondra.

    Armáda bude provozovat tři základny letectva – v Čáslavi základnu taktického, v Náměšti vrtulníkového a v Praze-Kbelích dopravního letectva. I nadále bude letectvo ještě navíc používat letiště v Pardubicích pro výcvik pilotů.

    Infrastrukturu základny v Přerově by podle Vondry v budoucnu mohl využívat například státní podnik LOM Praha (dříve Letecké opravny Malešice).

    Armáda chtěla podle původních plánů v rámci reformy základnu přestěhovat do Náměště nad Oslavou celou už v roce 2008. Tehdy se ale nakonec stěhovala jen elitní "tygří letky" s bitevními vrtulníky Mi-24/35.

    Město Přerov společně s Olomouckým a Zlínským krajem v předchozích letech začaly letiště využívat i k civilnímu provozu. Podle nových krajských koalic je ale projekt příliš nákladný a zástupci akcionářů budou jednat o jeho pokračování. Přerovští radní se nedávno rozhodli znovu podpořit projekt přerovského regionálního letiště a z rozpočtu města chtějí uvolnit dva miliony korun. Loni vedení Přerova uvolnilo osm milionů korun.

    Zaniknou i velitelství

    Opuštění přerovského letiště je však jen malou kapkou v připravovaných změnách. Ty se významně dotknou především struktury velení. "Konečně jsme přistoupili na to, co Severoatlantická aliance doporučovala už někdy od roku 2007 – tedy zjednodušit velení a řízení Armády ČR na dvoustupňové, s administrativními velitelstvími pozemních a vzdušných sil," uvedl Vondra.

    Zaniknou tak velitelství Společných sil a Sil podpory a zruší se také některé brigády. Z těch vzniknou pluky. Ministerstvo obrany si od toho slibuje především úspory.

    Podle náčelníka generálního štábu Petra Pavla už v dnešní době nedávalo velký smysl udržovat poměrně velká operační velitelství. "Proto generální štáb na sebe převzal část odpovědností operačního stupně velení a je tedy tím orgánem, který v míru, ale i za krize bude velet jednotkám," vysvětlil Pavel.

    Nová velitelství pozemních sil a vzdušných sil by měla být plně funkční od 1. července 2013. "V praxi budou v jedné budově s generálním štábem a budou obsazena 57 lidmi. Půjde skutečně o malá velitelství, jejichž primárním úkolem bude zajišťovat výcvik a přípravu vojsk," dodal Pavel.

    Připravovaná struktura pozemních sil dál počítá s bojovými jednotkami – 4. brigádou rychlého nasazení a 7. mechanizovanou brigádou – silami bojové podpory a silami bojového zabezpečení. "Zde přecházíme ze struktury brigád druhů vojsk na strukturu pluků, která z hlediska systému velení je štíhlejší a umožňuje nám uspořit řadu míst především v těch vyšších hodnostech," nastínil Pavel.

    inc natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media