Obrana dostane přidáno. Na modernizaci armády půjde o 1,2 miliardy více

22. srpna 2019  7:29
Rozpočet ministerstva obrany pro příští rok bude o 1,2 miliardy vyšší, než byl původní návrh. Obrana tak bude hospodařit s částkou 75,5 miliardy korun. Dohodli se na tom ministr obrany Lubomír Metnar s šéfkou státních financí Alenou Schillerovou. Ke zvýšení obranných výdajů vyzvali vládu minulý týden senátoři.  
Cvičení „Mobilizace 2017“. Ostrými tankovými střelbami na Libavé vyvrcholily manévry, do kterých armáda k profesionálům poprvé povolala záložníky | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

„Rozpočet ministerstva obrany je po dnešku navýšen o 1,2 miliardy a dosáhne v příštím roce celkem 75,5 miliard korun. Můžeme tak dál pokračovat v plánovaném posilování a modernizaci naší armády a investovat do řady projektů, například do nákupu vrtulníků nebo BVP. Odcházím z jednání potěšen,“ konstatoval ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

S ministryní financí Alenou Schillerovu jednat asi hodinu. Podle původního návrhu rozpočtu, který vláda schválila v červnu, měla mít obrana příští rok k dispozici 74,3 miliardy korun. To je sice o 7,6 miliardy korun více než letos, ale zároveň o 2 miliardy korun méně, než s kolika počítal loňský rozpočtový výhled.

Armádě budou chybět miliardy, které vláda slíbila, varují experti i senátoři

„Podařilo se nám dospět k dobrému kompromisu. Díky dojednanému rozpočtu budeme dál směřovat k plnění našich spojeneckých závazků vyplývajících z členství naší země v NATO, aby podíl výdajů na obranu dosáhl 1,4 % HDP v roce 2021 a 2 % v roce 2024. A jsem spokojena, že navýšení rozpočtu rezortu obrany půjde na investice, které jsou motorem ekonomiky, a to zvláště v době zpomalování jejího růstu,“ uvedla Schillerová (ANO).

Ke zvýšení výdajů na obranu vládu dlouhodobě vyzývají experti, ale také například senátoři. Horní komora před týdnem přijala usnesení, ve kterém na návrh svého výboru pro obranu vyzvala kabinet, aby navýšení obranných výdajů „bylo prioritou“ a aby pětina výdajů směřovala na investice a modernizace armádní techniky mohla pokračovat podle plánu.

Česká republika se také zavázala u spojenců v NATO, že do roku 2024 budou obranné výdaje 2 procenta HDP. Teď je to přibližně 1,2 procenta. Odborníci kritizují vládu, že se současným růstem obranných výdajů Česko v termínu své závazky nesplní.

Bez razantního přidání podle nich armádě může chybět už v následujících třech letech přes 20 miliard korun, se kterými počítala pro strategicky důležité modernizační projekty včetně pořízení nových vrtulníků, pásových obrněnců, radarů nebo houfnic. A v dalších letech pak více než dvojnásobek.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.