Armáda naučí novináře přežívat ve válce a v zajetí

7. března 2008  10:41
Česká armáda opět připravuje speciální kurz přežití pro novináře, studenty a pracovníky humanitárních organizací. V týdenním výcviku chtějí vojáci účastníky naučit, jak zvládat krizové situace ve válečných oblastech.  

Podle Jany Jelínkové z ministerstva obrany, které kurz každoročně pořádá, letos připravili organizátoři několik novinek.

"Těžiště kurzu jsme přesunuli zejména do psychické roviny, protože naše dlouholeté zkušenosti z pořádání výcviku ukázaly, že zvládnutí psychiky bývá pro účastníky mnohdy těžší než fyzická stránka výcviku," konstatovala Jelínková. Jak dodala, pro účastníky tak letos odpadly z výběrového řízení dříve povinné fyzické testy.

Neméně důležitou změnou je pak podle Jelínkové místo konání závěrečné fáze kurzu, při které účastníci čelí enormní zátěži, přepadům, únosům a výslechům. Letos organizátoři využijí nově vybudované kopie základny mírových sil ve vojenském prostoru Dědice na Vyškovsku.

Dvacet uchazečů, kteří prokážou psychickou způsobilost absolvovat kurz a dostatečnou motivaci, bude nejprve vyškoleno v teorii přežití v krizových oblastech.

Budou tak mít možnost seznámit se například s druhy chemických, biologických a radioaktivních zbraní, se základy poskytnutí první pomoci, naučí se základy lezení po skalách, překonávání ohňové dráhy a zásady orientace v neznámém terénu.

Naučené poznatky uplatní v závěrečné, praktické fázi kurzu. Účastníci rozdělení do čtyř- až pětičlenných družstev zde musejí řešit cvičné situace, do kterých by se však v budoucnu opravdu mohli dostat.

Celý kurz zabezpečuje Centrum přípravy mírových sil Vojenské akademie ve Vyškově, na výcviku účastníků se však budou podílet i další útvary včetně jednotky speciálních sil z Prostějova. Letošní kurz proběhne od 22. do 30. dubna.

"Všichni účastníci, kteří kurz úspěšně dokončí, dostanou osvědčení, v jehož záhlaví je Senekova myšlenka vystihující poslání kurzu: Příliš pozdě jest míti se na pozoru až vprostřed neštěstí," dodala Jelínková. - vše o loňském kurzu zde

Eliška Prchlíková natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.