Armáda na veletrhu ukáže nejnovější techniku a výstroj

7. března 2011  16:52
Česká armáda na veletrhu IDET v Brně ukáže novou výzbroj a výstroj. Od obrněného transportéru Pandur, který začali vojáci používat v zahraničních misích až po technické novinky z výzkumu a vývoje.  


Expozice české armády a ministerstva obrany by měla patřit na letošním veletrhu k největším. Hlavní pozornost bude věnována prezentaci součané armády, její techniky a výstroje, kterou vojáci používají nejen doma, ale také v zahraničních misích.

Zvláštní pozornost bude věnována obrněnému transportéru Pandur II, který armáda zařadila do výzbroje už v roce 2009, ale loni několik strojl poprvé nasadila nejprve v misích v Kosovu a poté i v Afghánistánu. Kromě samotného obrněnce chtějí armáda spolu s obranným průmyslem ukázat i celý cyklus výroby vozidla.

"V rámci prezentace technických novinek výzkumu a vývoje budou také představeny nové technické prostředky mobilních systémů kontroly osob, vjezdu a vstupu a místo kontroly centrální ochrany Vojenské policie," nastínila Jana Zechmeisterová z tiskové služby ministerstva obrany.

Ministerstvo obrany s armádou patří tradičně k největším vystavovatelům akce. Pozvání ministra obrany Alexandra Vondry na letošní ročník veletrhu IDET obdrželi ministři obrany států EU a NATO, ale i některých dalších států, se kterými resort obrany do budoucna v oblasti vyzbrojování plánuje spolupracovat.

Klíčovou má být spolupráce resortu obrany s českým zbrojním a obranným průmyslem. Právě IDET by měl být do budoucna místem, kde by mohly ozbrojené složky otevřeně před odborníky, zástupci firem i novináři oznamovat chystané akviziční programy, plánované nákupy a vyhlašovat výsledky tendrů.

Významným prvkem bude i mezinárodní konference CATE (Community-Army-Technology-Environment), která již tradičně tvoří jedn z hlavních částí odborného doprovodného programu veletrhu. V letošním roce bude tvořena pěti dílčími konferencemi na téma: Vojenské technologie 2011, Distanční vzdělávání, simulace a komunikace, Bezpečnost a ochrana informací, Armáda a znalostní společnost, Bezpečnostní management a společnost. Konference je otevřena jak účastníkům z členských zemí NATO, tak i z partnerských zemí.

"Po odborné stránce je CATE setkáním armádních specialistů a vědců, pedagogů vysokých škol, představitelů státní správy a zástupců obranného průmyslu. Vysokou odbornou úroveň konference garantuje Univerzita obrany v Brně," dodala Zechmeisterová.

inc natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.