Armáda dostane první tatrovky v listopadu

3. května 2007  6:30
Prvních třicet nových nákladních automobilů Tatra dostane česká armáda zřejmě letos v listopadu. Podle generálního ředitele Tatry Ronalda Adamse pak většinu nových vozů dostane česká armáda v roce 2008. Nové nákladní automobily chce armáda už v létě začít testovat.  

Na podzim by česká armáda měla dostat prvních třicet středních nákladních vozidel, oznámil na brněnském zbrojním veletrhu IDET generální ředitel společnosti Tatra Ronald Adams.

Ten nechtěl komentovat nedávné zrušení subdodavatelské smlouvy mezi Tatrou a Pragou Hlinsko a možným snížením podílu českých dodavatelů na armádní zakázce za 2,6 miliardy korun. Důvody, proč Tatra spolupráci s Pragou zrušila, neuvedl. Praga chce celou věc dát k soudu.

Podle ministerstva obrany se vyloučením Pragy snížil podíl českého průmyslu na projektu z 1,71 miliardy na 1,64 miliardy korun. Zahraniční dodávky se zvýšily z celkové částky 469 milionů korun na 543 milionů. O rozdíl se ale zároveň podle ministerstva zvýšily offsetové programy.

Podle mluvčího ministerstva obrany Andreje Čírtka armáda nic na smlouvě s Tatrou měnit nebude. Šéf Tatry Adams konstatoval, že na dodávce automobilů pro armádu se podílí 144 českých firem z celkového počtu 166 subdodavatelů.

Nové automobily Tatra mají nahradit zastaralé Pragy V3S a stará vozidla sovětské výroby, které armáda využívá od padesátých let minulého století. Podle střednědobého plánu chtějí vojáci 556 klasických nákladních vozů.

Předchozí vláda ČSSD rozhodla, že zakázku na dodávku středních nákladních automobilů pro armádu získá bez výběrového řízení právě Tatra. Automobilka je tradičním partnerem české armády. Už jí dodala zhruba 2500 těžkých nákladních automobilů.

Tatra chce přezbrojit vietnamskou armádu
Kopřivnická Tatra připravuje expanzi do Vietnamu. S tamějšími firmami se chce společně podílet na kompletním přezbrojení vietnamské armády.

Podle generálního ředitele Ronalda Adamse je projekt sice na začátku, ale Tatra by chtěla ve Vietnamu vyrábět zhruba 500 vozů ročně.

"Kontrakt s Vietnamem by mohl být podepsán do konce roku," nastínil Adams. Pro Vietnam by kopřivnická automobilka vyráběla podvozky a kabiny. Konečná kompletace vozů by už probíhala přímo Vietnamu.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.