Armáda chystá extrémní zimní závod

25. listopadu 2005  9:35
Mnohakilometrové pěší přesuny divokou zimní horskou krajinou, zdolávaní skalních stěn, nebezpečí zranění a nevyzpytatelné počasí. To všechno čeká na účastníky extrémního závodu Winter Survival, který armáda chystá na konec ledna.  

Extrémní vytrvalostní závod tříčlenných armádních družstev se uskuteční už podvanácté v Jeseníkách. Organizátoři i účastníci tvrdí, že nemá kvůli své náročnosti ve světě obdoby.

"Do závodu se může přihlásit jen ten, kdo detailně zná problematiku přežití ve volné přírodě," řekl natoaktual.cz mluvčí závodu Pavel Pazdera z Univerzity obrany v Brně, která soutěž pořádá.

V okolí nejvyššího jesenického vrcholu Pradědu změří od 29. ledna do 3. února mezinárodní armádní týmy své síly v dovednostech, jak přežít v nepříznivých zimních podmínkách uprostřed přírody.

V pětidenním závodě bude dvacítka družstev soutěžit v lyžování, navigaci v zimní krajině, orientačním běhu, horolezectví, transportu raněného i v přežití ve volné přírodě.

"Ze zahraničí by mělo přijet pět družstev," uvedl Pazdera s tím, že se na startu pravděpodobně objeví tradiční týmy z Německa, Belgie, Slovenska a Rakouska. Právě rakouský tým z armádní školy horských vůdců a záchranářů v Saalfeldenu dokázal soutěž v posledních dvou ročnících vyhrát. - více zde

"Zájem mají i studenti z letecké akademie v Rumunsku," uvedl Pazdera. Jestli se postaví na start však podle něj zatím není jisté. "V těchto dnech se teprve připravuje trasa a speciální úkoly. Týmy se mohou hlásit až do konce prosince," dodal.

Vrcholem závodu a zároveň nejtěžší částí bude podle Pazdery dvoudenní vytrvalostní etapa. Její součástí je překonávání skalní stěny, řeky a přenocování v zimní přírodě. Šedesát kilometrů horským terénem musí závodníci absolvovat s veškerou výbavou na zádech.

"Závodníci musí prokázat obrovskou vůli, fyzickou i psychickou odolnost," řekl Pazdera.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.