Armáda chce další letouny už roky, nebyly na ně peníze

22. dubna 2013  0:26
Plány ministerstva obrany na nákup dalších a větších letounů, než jsou stroje CASA, nejsou ničím novým. Armáda chtěla výkonnější letouny typu Hercules už před pěti lety, nebyly na ně ale peníze.  
Letoun C-130 Hercules izraelského letectva přistává na mošnovském letišti | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz
galerie Nový Airbus pro armádu - Airbus A-319 CJ Leton C-295M CASA českých vzdušných sil Letoun C-130 Hercules izraelského letectva přistává na mošnovském letišti

Kromě čtyř menších transportních letounů C-295M CASA chce ministerstvo obrany pro armádní letectvo ještě dva o něco větší a výkonnější letouny. Uvažuje se, že by to mohlo být do roku 2020.

Problémové stroje

Čtveřici letadel C-295M CASA armáda pořídila za zhruba 3,5 miliardy korun. Od počátku je provázejí technické problémy a dosud stále nefungují tak, jak by si armáda představovala. Stroje opakovaně neprošly vojskovými zkouškami, které měly ověřit hlavně systém ochrany před raketami. Další by měly proběhnout v nejbližších týdnech. Kvůli tomu je armáda nemůže nasadit do rizikových oblastí včetně Afghánistánu, jak by chtěla. I když první let do Kábulu už má jeden ze strojl za sebou.
Kvůli obchodu je vyšetřována bývalá ministryně obrany Vlasta Parkanová a její náměstek Jiří Staněk. Při nákupu údajně vznikla škoda 650 milionů. Parkanová pochybení odmítá, Sněmovna ji vydala ke stíhání.

Plán na jejich pořízení "oprášil" nový ministr obrany Vlastimil Picek. V druhé polovině roku chce předložit vládě novou koncepci dopravního a vrtulníkového letectva. Často kritizované stroje CASA totiž podle něj zastanou jen část úkolů, které by armádní letectvo mělo plnit.

"Nákup čtyř strojů CASA nikdy nebylo konečné řešení pro armádu," konstatoval před pár dny Picek. Jako náčelník generálního štábu pořízení strojů CASA dlouhé měsíce zpochybňoval s tím, že by bylo nutné dokoupit další dva větší stroje.

O nákupu dvou větších letounů, které by stroje CASA doplňovaly, se přitom hovoří několik let. Jenže kvůli klesajícím výdajům na obranu a rozpočtovým škrtům k němu nikdy nedošlo.

"Myšlenka na pořízení větších transportních strojů není nic nového. Armáda deklarovala, že bude potřebovat další letouny, které by doplnily stroje CASA, už zhruba před pěti lety," uvedl mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

První vážné plány o nákupu konkrétně dvou osvědčených amerických letounů C-130 Hercules schopných přepravovat 20 tun materiálů se objevily už v roce 2008. Taktický letoun střední třídy s doletem 3 800 kilometrů je považován za světovou špičku, i když se vyrábí a neustále modernizuje už čtyřicet let.

O rok později pak ministerstvo obrany oznámilo, že by koupilo celkem čtyři "olétané" herculesy - dva na provoz a dva na náhradní díly.

"Chtěli bychom v co nejkratší době získat dva letuschopné herculesy, abychom mohli doplnit naši dopravní flotilu," uvedl například 17. dubna 2009 Martin Barták, tehdy ještě první náměstek ministryně obrany Vlasty Parkanové. 

V lednu 2010 už jako ministr obrany po řadě jednání oznamoval, že by smlouvu na dodávku čtyř použitých amerických strojů C-130 Hercules mohlo ministerstvo podepsat během pár měsíců. Barták je v současnosti vyšetřován kvůli korupci v kauze nákupu vozidel Tatra. A jeho jméno figuruje i kauze nákupu letounů CASA.

Flotila armádního dopravního letectva

Nový Airbus pro armádu - Airbus A-319 CJ
Leton C-295M CASA českých vzdušných sil

K přepravě osob a nákladů na velké vzdálenosti využívá dopravní letectvo české armády v současnosti dva proudové letouny Airbus A-319. Pro krátké a střední vzdálenosti jsou určeny čtyři stroje C-295M CASA. Ve flotile je také dvoumotorový dolnoplošník pro 15 cestujících Canadair CL-601, který v minulosti provázely technické problémy s praskáním čelního skla kabiny. Stále nechybí také stárnoucí třímotorový proudový dopravní letoun Jakovlev Jak-40 a výčet uzavírá dvoumotorový turbovrtulový stroj L-410 z LETu Kunovice.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.