Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Angela Merkel poděkovala vojákům nasazeným v Mali

3. května 2019  16:25
Německá kancléřka Angela Merkel. | foto: NATO Photos

Angela Merkel poděkovala vojákům nasazeným v Mali

Německá spolková kancléřka Angela Merkel poprvé navštívila vojáky nasazené na severu Mali v Gao. Němečtí vojáci zde slouží jako součást sil OSN Minusma, které mají za cíl stabilizovat zemi ohrožovanou islámským terorismem. Mise je považována za nejnebezpečnější, jaké se vojáci bundeswehru účastní. Merkel jim za jejich náročnou službu poděkovala.

Malijská mise je po Afghánistánu druhou největší, jaké se německá armáda účastní. Z 15 000 zde nasazených vojáků, je jich 850 z Německa. Podle spolkové vlády je nutné, aby v zemi zavládl co nejdříve mír a bezpečí, toho však nejspíše nepůjde dosáhnout pouze vojenskými prostředky. Berlín chce proto malijské vládě pomoci zajistit mezinárodní politickou podporu a pomoc.

Kam dál?
Armáda posílila v africkém Mali. V zemi teď působí 120 českých vojáků (10. 12. 2018)

Zdroj: ARD (Německo)

---

Stoltenberg navštíví Turecko, zúčastní se schůzky Středomořského dialogu

Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg navštíví Turecko. Kromě něj zavítají do země také představitelé států Středomořského dialogu. Stoltenberg se nejdříve spolu s tureckým ministrem zahraničí Mevlütem Cavusoğlem zúčastní zasedání rady programu a poté jej s ministrem čeká bilaterální jednání.

Středomořský dialog má za cíl podporu bezpečnosti a stability ve středomořském regionu a zlepšení spolupráce a vzájemných vztahů mezi NATO a členskými zeměmi. Těmi jsou: Alžírsko, Egypt, Izrael, Jordánsko, Mauretánie, Maroko a Tunisko.

Kam dál?
NATO uznává klíčovou roli Turecka na Blízkém východě (16. 4. 2019)

Zdroj: Daily Sabah (Turecko)

---

Čína plánuje vybudovat celosvětovou síť vojenských základen, tvrdí Pentagon

Americké ministerstvo obrany očekává, že Čína ve světě vybuduje nové vojenské základny, aby ochránila své investice do ambiciózního globálního infrastrukturního programu Nové hedvábné stezky.

V současné době má Peking jen jednu zámořskou vojenskou základnu, a to v africkém Džibutsku. Předpokládá se však, že plánuje výstavbu dalších. Spekuluje se například o Pákistánu. Mezi další možné lokality patří Blízký východ, jihovýchodní Asie a západní Pacifik.

„Čína bude usilovat o vytvoření dalších vojenských základen v zemích, s nimiž má dlouhodobě přátelské vztahy a v nichž má strategické zájmy, jako je Pákistán, a v nichž existuje precedens pobytu zahraničních vojáků,“ uvádí zpráva, která dále upozorňuje například na zvýšený zájem Číny o oblasti za severním polárním kruhem.

Kam dál?
Pro USA je největší hrozbou Čína, říká americký ministr obrany (11. 9. 2019)

Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

---

Pentagon: Čína staví armádu na ukradených technologiích

Čína pokračuje v modernizaci své armády, aby ji přeměnila na ozbrojené síly globálního významu. Využívá při tom špičkových technologií získaných za pomoci špionáže, tvrdí zpráva amerického ministerstva obrany.

Dalšími způsoby, jakými Čína nové technologie získává, jsou dovoz, přímé zahraniční investice, zřizování zahraničních výzkumných a vývojových center, zakládání společných podniků, výzkumných a akademických partnerství, ale i nábor talentů v důležitých oborech.

Před napomáháním Číně prostřednictvím obchodu varoval nedávno také předseda Sboru náčelníků amerických ozbrojených sil generál Joseph Dunford. Jako příklad uvedl společnost Google. Čína měla díky obchodům s Googlem získat přístup k technologiím dvojího charakteru využitelným například ve vzdušném a podmořském boji.

Kam dál?
Čína se může vojensky vyrovnat USA již v roce 2050 (15. 11. 2018)

Zdroj: CNN (USA)

---

Americké ozbrojené síly hlásí prudký nárust sexuálně motivovaných útoků

Americké ozbrojené síly uvedly, že v jejich řadách došlo k výraznému nárůstu sexuálních útoků. Děje se tak navzdory mnohaletým snahám o zmírnění tohoto problému. Čísla ukazují, že v roce 2018 došlo k 20 500 případům nežádoucího sexuálního kontaktu. To je o více než pět a půl tisíce více, než uváděl poslední zveřejněný průzkum z roku 2016.

Nejohroženější skupinou jsou vojačky ve věku 17 až 24 let. Zpráva dále uvádí, že ve třetině případů hrál v obtěžování roli alkohol. V současné době není sexuální obtěžování jako takové trestné a jeho postih se řeší podle jiných nařízení řešících chování vojáků. To chce úřadující ministr obrany Patrick Shanahan změnit. Nařídil proto armádě vypracovat předpis, který by sexuální obtěžování jednoznačně postavil mimo zákon.

Kam dál?
Pentagon vytvoří skupinu, která se bude zabývat sexuálním obtěžováním v armádě (21. 3. 2019)

Zdroj: BBC (Velká Británie) 

luk; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.