Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Američtí zákonodárci schválili zákon zabraňující odchodu z NATO

23. ledna 2019  16:34
Budova Kapitolu ve Washingtonu, sídlo amerického Kongresu | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Američtí zákonodárci schválili zákon zabraňující odchodu z NATO

Americká Sněmovna reprezentantů schválila drtivou většinou zákon, který vyjadřuje podporu Severoatlantické alianci. Zákon, který podpořili poslanci z obou hlavních amerických stran, zakazuje použití finančních prostředků pro odchod z Aliance. Mimo toto rozhodnutí potvrzuje zákon americký závazek ke kolektivní obraně a podporu nejnovějšího člena NATO Černé Hory. Zákonodárci také schválili přidělení značných prostředků pro Evropskou iniciativu odstrašení.

„NATO je klíčové pro americkou bezpečnost a udržení míru a stability ve světě,“ uvedl demokratický reprezentant Steny Hoyer. Zákon byl schválen navzdory americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi, který členství USA v NATO pravidelně zpochybňuje.

Kam dál?
Američtí senátoři prosazují zákon, který Trumpovi zabrání odejít z NATO (18.1. 2019)

Zdroj: Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (ČR)

---

Po havárii ruského bombardéru Tu-22 zůstali tři mrtví

Ruský strategický bombardér Tu-22M3 havaroval při cvičném letu nedaleko Oleněgorsku v Murmanské oblasti v Rusku. Tři členové posádky zahynuli a další dva jsou zraněni. „Bombardér Tu-22M3 havaroval při nouzovém přistání ve sněhové bouři po rutinním cvičném letu,“ oznámilo ruské ministerstvo obrany. Incident se stal necelý týden poté, co došlo během cvičení ke srážce dvou ruských bombardérů Su-34.

Kam dál?
Pět příslušníků námořní pěchoty je po letecké nehodě stále nezvěstných (6.12. 2018)

Zdroj: The Defense Post (USA)

---

Americký torpédoborec dorazil na cvičení v Černém moři

Americký torpédoborec Donald Cook zakotvil v přístavu v gruzínském Batumi, aby se zúčastnil cvičení se spojenci Severoatlantické aliance. Torpédoborec připlul do Černého moře, „aby posílil interoperabilitu spojenců a partnerů NATO a ukázal kolektivní odhodlání k udržení bezpečnosti v Černém moři v rámci operace Atlantic Resolve“, uvedlo námořnictvo USA. Torpédoborec disponuje obrannými i útočnými schopnostmi včetně raket, děl a torpéd.

Rusové vidí tyto americké obranné a útočné schopnosti jako destabilizující, uvedl expert na ruské námořnictvo Michael Petersen. Podle ruské mediální agentury Tass ruská černomořská flotila sleduje Donalda Cooka od jeho vstupu do Černého moře.

Kam dál?
NATO nebude navyšovat svou přítomnost v Černém moři (7.12. 2018)

Zdroj: UPI (USA)


---

Německo stáhne lodě ze středomořské operace EU Sophia

Další německé lodě se již nebudou účastnit operace Evropské unie Sophia ve Středozemním moři. Rozhodnutí oznámil velitel bundeswehru Eberhard Zorn příslušným parlamentním výborům německého parlamentu. Bundeswehr bude však i nadále podporovat operaci Sophia v jejím ředitelství v Římě, kam nasadí deset vojáků.

Fregata Augsburg bude proto u libyjského pobřeží jen do začátku února. Poté se bojová skupina ze Středozemního moře poplaví na cvičení Severoatlantické aliance v Severním moři.

Opoziční představitel ze strany Die Linke Stefan Liebich toto rozhodnutí označil jako tragédii, která „povede k utopení více lidí ve Středozemním moři“. Námořní operace EU Sophia má mimo jiné za cíl boj proti pašerákům, kteří převážejí uprchlíky z Afriky do Evropy.

Kam dál?
Německo přebírá dvě velké obranné a diplomatické mise (3.1. 2019)

Zdroj: Welt (Německo)

---

Nejvyšší soud USA schválil zákaz služby transgender osob v americké armádě

Zákaz služby transgender lidí v americké armádě může nabýt účinnosti, rozhodl Nejvyšší soud Spojených států. Podle nových pravidel mohou Američané sloužit v armádě pouze na základě pohlaví, které jim bylo určeno při narození. Zákaz se tedy až na pár výjimek týká většiny transgender lidí.

Největším zastáncem tohoto zákazu je americký prezident Donald Trump. „Naše armáda se musí soustředit na rozhodné a zdrcující vítězství a nemůže být zatížena velkými zdravotními výdaji a narušením, které by transgender lidé v armádě způsobovali,“ vysvětlil svůj postoj Trump v příspěvku na Twitteru.

Zákaz se setkal s velkou vlnou kritiky z řad lidskoprávních organizací i politiků. Podle předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosi tento zákaz „vede k ponížení odvážných mužů a žen, kteří chtějí sloužit své zemi“.

Kam dál?
Začlenění transgender vojáků do ozbrojených sil jako jeden z cílů amerických demokratů (13.12. 2018)

Zdroj: CNN (USA)

kpa; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.