Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Američtí senátoři prosazují zákon, který Trumpovi zabrání odejít z NATO

18. ledna 2019  15:50
Budova Kapitolu ve Washingtonu, sídlo amerického Kongresu | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Američtí senátoři prosazují zákon, který Trumpovi zabrání odejít z NATO

Američtí senátoři opět diskutují o zákoně, který by měl zabránit prezidentu Donaldu Trumpovi v odchodu ze Severoatlantické aliance. Zákon stanovuje, že k odchodu Spojených států z NATO musí být souhlas Senátu nebo zákon z Kongresu. Podporu zákonu vyjádřili jak demokratičtí, tak republikánští senátoři. I při jeho schválení však není jisté, zda by takový zákon mohl prezidentovi v opuštění Aliance zabránit.

Donald Trump NATO dlouhodobě kritizuje a několikrát v loňském roce pohrozil odchodem. „Opakované hrozby prezidenta Trumpa o stažení z NATO jsou nebezpečné,“ uvedl senátor Tim Kaine, který zákon znovu předložil.

Kam dál?
Trump chtěl údajně loni několikrát vystoupit z NATO (15.1. 2019)

Zdroj: Business Insider (USA)

---

Pentagon nemá příliš pod kontrolou využívání figurantů při cvičeních

Americká vláda využívá figuranty z řad přistěhovalců, kteří pomáhají armádě během simulovaných situací při výcviku. Soukromé společnosti poskytují armádě „herce“ původem převážně z Afghánistánu a Iráku. Ovšem podle šetření NBC News nemá vláda nad tímto nákladným programem dostatečný dohled.

„V posledních 20 letech vidíme často takovéto ad hoc programy, které vzniknou k zajištění aktuálních potřeb, ale nejsou podrobeny dostatečnému dohledu,“ uvádí expert na obranu Dan Grazier.

Figuranti, kteří představují civilisty, pomáhají při výcviku vytvořit pro vojáky velmi reálné podmínky. Například na základně Fort Irwin v Kalifornii bylo úkolem figurantů předstírat dav protiamerických demonstrantů na Blízkém východě.

Kam dál?
S příchodem mileniálů čelí náboráři armády USA novým výzvám (3.1. 2019)

Zdroj: NBC News (USA)

---

Vojáci a zdravotníci musí v konfliktech více spolupracovat, říká britský generál

Armáda hraje klíčovou roli v ochraně před vypuknutím infekčních chorob během konfliktů a pohrom, říká bývalý chirurg a britský generál Louis Lillywhite. To je podle něj důvodem, aby armádní a humanitární složky více spolupracovaly. Vzhledem k tomu, že momentálně je ve světě 68 milionů uprchlíků, hrozí vážné riziko vypuknutí pandemie a návrat nemocí, jako je cholera či dětská obrna.

V konfliktních zónách „jsou zdravotníci a vojenský personál často umístěni vedle sebe, ale pracují improvizovaně, protože neexistuje globální rámec pro jejich spolupráci,“ podotýká Lillywhite. Generál uznává, že tento návrh může být problematický, jelikož humanitární organizace si chtějí zachovat neutralitu.

Zdroj: Telegraph (Velká Británie)

---

Příslušníci amerických sil poprvé v historii nedostali zaplaceno – kvůli shutdownu

Rozpočtová nouze americké vlády ovlivňuje i další ministerstva a agentury, včetně americké armády. Server Navy Times odhaduje, že až 43 000 zaměstnanců pobřežní stráže nyní pracuje bez výplaty. „Držte kurz, stůjte na hlídce a služte s hrdostí,“ vyzval přesto příslušníky admirál Karl Schultz z pobřežní stráže.

Pobřežní stráž je jedinou větví ozbrojených sil, která během vládní krize nedostává finance. Spadá totiž pod ministerstvo vnitřní bezpečnosti, a ne pod ministerstvo obrany. „Čím déle bude zastavené financování, tím těžší bude pro pobřežní stráž udržet připravenost,“ míní poručík Scott McBride.

Kam dál?
Američtí generálové ve výslužbě kritizují Trumpa (7.1. 2019)

Zdroj: Yahoo Finance (USA)

---

Trump zakázal předsedkyni Kongresu využít vojenské letadlo

Americký prezident Donald Trump zakázal předsedkyni Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosi, aby využila vojenské letadlo pro cestu do Afghánistánu. „Kvůli rozpočtové nouzi Vás musím s lítostí informovat, že Vaše cesty do Bruselu, Egypta a Afghánistánu byly odloženy,“ napsal Trump v oficiálním dopisu Pelosi a navrhl jí, aby využila komerční linku.

Vztahy mezi Trumpem a Pelosi jsou napjaté kvůli sporům o výstavbu zdi na hranicích s Mexikem, které vedly až k zastavení financování vlády. Podle Pelosi se jedná o odvetu za její návrh, aby prezident Trump přednesl tradiční projev o Stavu unie až po skončení rozpočtové nouze.

Kam dál?
Trump může k budování své zdi u hranic s Mexikem využít ozbrojené složky (7.1. 2019)

Zdroj: CNN (USA)

kpa; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.