natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Americkým stíhačům na Kapverdách velí Vlasák

    22. června 2006  13:27
    Ačkoliv na Kapverdské ostrovy míří denně několik dopravních letadel se zbožím a turisty, takový letecký provoz na mezinárodním letišti na ostrově Sal zatím neznali. Na ostrovech vrcholí rozsáhlé manévry NATO. Americkou letku přitom řídí Američan s českými kořeny.  

    Před terminálem teď proto stojí vojenské speciály a průzkumné letouny, z dráhy uprostřed vyprahlých prašných plání několikrát denně startují americké vojenské stíhačky F-16.

    Už z dálky na horizontu vyvstávají siluety bojových letounů. Rozsáhlé cvičení Sil rychlé reakce NATO na Kapverdských ostrovech přísně testuje i schopnosti vzdušných sil.

    Na provizorní základně na ostrově Sal teď sídlí letka amerických stíhaček F-16, kterým velí američan českého původu Steve Vlasak.

    "Pradědeček byl z Prahy, proto mám tak slovansky znějící jméno," vysvětluje pro natoaktual.cz Steve, jehož příjmení se již píše krátce - Vlasak. Je velitelem letky amerických stíhačů, která má základnu v Německu a na Kapverdy přiletěla kvůli cvičení.

    "Letěli jsme sem zhruba šest hodin, což je stejná doba, jakou sem letí běžné dopravní letadlo," vysvětluje Vlasak s tím, že stíhačky musely během letu několikrát dotankovávat palivo.

    Na Kapverdách nacvičují stíhači zejména souhru s ostatními armádními jednotkami - pozemním a námořním komponentem. Na piloty ale čekají i jiná překvapení. "Ostrovy jsou velmi suché a větrné, takže stačí, když letadlo pár hodin nelétá a je zanesené prachem a pískem," stěžuje si Steve.

    Ještě nebezpečnější jsou podle něj ovšem odpadky a poletující kusy igelitů a plastových obalů, které silný vítr roznáší po ostrovech. "Kdyby nebyly kolem letiště drátěné ploty, hodně odpadků by se dostalo až k letadlům. Kdyby se dostalo cokoli do motoru, byl by to jeho konec," vysvětluje Steve, proč s sebou letka přivezla i tři kompletní náhradní motory.

    I když cvičení je náročné i co do počtu letů, piloti denně absolvují na dvacet vzletů a přistání, vojáci si nestěžují. Podle Steva tři týdny na pohádkových ostrovech, kam ještě civilizace zcela nedosáhla, za trochu potíží stojí.

    "Přece jen, do skutečné bojové situace máme daleko. Ať je naše mise přes den jakkoliv namáhavá, večer to tu zamkneme a jdeme spát do klidného hotelu na pláži," usmívá se Steve.

    Petr Zlatohlávek, inc natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media