natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • USA udeřily na Sýrii v odplatě za chemický útok na Idlíb

    7. dubna 2017  6:15,  aktualizováno  15:22
    Spojené státy udeřily na vládní síly syrského prezidenta Bašára Asada. Americké námořnictvo V noci na pátek ze dvou válečných lodí ve východním Středomoří odpálilo 59 střel Tomahawk s plochou dráhou letu na leteckou základnu vládních sil Al-Šajrat v provincii Homs.  

    Vypálení střely Tomahawk na cíle v Sýrii z americké lodi USS Ross (7. dubna 2017) | foto: U.S. NAVY

    Útok nařídil americký prezident Donald Trump v odplatě za úterní chemický útok ve městě Chán Šajchún v provincii Idlíb, který podle Spojených států provedly syrské vládní síly a při kterém zahynulo nejméně sto lidí.

    „Bašár Assad použil strašlivé chemické zbraně k útoku na nevinné civilisty,“ řekl Trump v televizním prohlášení národu.

    „Použitím smrtícího nervového plynu Assad zadusil životy bezbranných mužů, žen a dětí. Byla to pomalá a brutální smrt. Při tomto barbarském útoku byly krutě zavražděny dokonce i děti. Žádné dítě by nikdy nemělo trpět takovou hrůzou,“ prohlásil v proslovu z floridské rezidence Mar-a-Lago.

    Fotografie

    Odpálení střel Tomahawk z válečné lodě USS Porter (7. dubna 2017)
    Odpálení střel Tomahawk z válečné lodě USS Porter (7. dubna 2017)
    Odpálení střel Tomahawk z válečné lodě USS Porter (7. dubna 2017)
    Satelitní snímek letecké základny Al-Šajrát v Sýrii

    Útok je podle jeho slov v „životním národním bezpečnostním zájmu“ Spojených států a cílem je zabránit šíření a používaní chemických zbraní. O tom, že Sýrie použila zakázanou chemickou látku na zabíjení nevinných civilistů, podle něj není pochyb.

    Na základnu dopadly desítky střel

    Na leteckou základnu Al-Šajrat, odkud v úterý měly podle amerických tajných služeb vystartovat syrské letouny s chemickými zbraněmi, vypálilo americké námořnictvo ve 4:40 syrského času celkem 59 střel Tomahawk s plochou dráhou letu. Střely byly vypáleny ze dvou válečných lodí USS Ross a USS Porter operujících ve východních vodách Středozemního moře.

    Mluvčí Pentagonu Jeff Davis v prohlášení později uvedl, že zasaženy byly syrské letouny, zodolněné kryty letadel, zásobárny paliva, skladiště munice i systémy protivzdušné obrany a radary. Úder byl podle Davise „proporcionální reakcí na odporný Assadův čin“.

    Americká strana v předstihu podle jeho slov také informovala Rusko, jehož vojáci mohli být na základně přítomni. Útok s Moskvou ale nebyl nijak koordinován. Pentagon uvedl, že při útoku záměrně necílil na ty části základny, o kterých se domnívá, že jsou na nich přítomny ruské síly.

    „Vyhodnocujeme výsledky úderu,“ poznamenal Davis s tím, že první zprávy hovoří o tom, že na základně byla těžce poškozena nebo zcela zničena syrská letadla i podpůrná infrastruktura.

    Americká agrese, tvrdí syrská teelvize

    Syrská státní televize americký útok na svou základnu potvrdila. Označila jej za „americkou agresi“. Úder na základnu si podle stanice, kterou ovládá režim prezidenta Bašára Asada, vyžádalo oběti. Jejich počet ani žádné další detaily televize neuvedla.

    Spojené státy jen několik hodin před úderem obvinily režim prezidenta Asada, že v úterý zabil desítky lidí použitím chemické látky, zřejmě sarinu. Prezident Trump už ve čtvrtek označil syrského prezidenta za muže odpovědného za běh věcí v Sýrii a uvedl, že „by se něco mělo udělat“.

    Šéf americké diplomacie Rex Tillerson konstatoval, že úder na leteckou základnu jasně ukazuje, že je prezident Trump připraven podniknout rozhodné kroky, pokud některá země překročí hranici a dopustí se „ohavných činů“.

    Rusko syrský režim hájí

    Proti obvinění z použití chemických zbraní se už předtím ohradilo Rusko. Podle Moskvy pocházel plyn ze skladů protivládních povstalců, když byl zasažen syrským bombardováním.

    Mluvčí ruské ministerstva obrany Igor Konašenkov uvedl, že RUsko zaregistrovalo v úterý letecký útok syrských vládních jednotek na povstalecký sklad munice a továrnu na výrobu zbraní poblíž města Chán Šajchún jižně od města Idlíb.

    Konašenkov prohlásil, že podobný typ chemických zbraní rebelové dříve použili také v syrském městě Aleppo. Zde prý způsobily podobné následky, jaké se daly pozorovat v Chán Šajchúnu. Rusko má prý z Aleppa vzorky a předá je mezinárodním kontrolním orgánům.

    Rebelové takovou možnost odmítli a upozornil, že chemické zbraně shodily vládní letouny. Úterní nálet si podle svazu syrských záchranných organizací (UOSSM) vyžádal nejméně 100 obětí a 400 raněných. Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) uvedla, že po útoku zemřelo 72 lidí, včetně 20 dětí a 17 žen.

    inc natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media