Americký radar součástí systému NATO? Možná

3. dubna 2008  13:37
Severoatlantická aliance na summitu v Bukurešti podle očekávání naznačila, že plánovaný radar amerického systému protiraketové obrany v Brdech by se v budoucnu mohl stát součástí vlastního systému NATO. Jisté to ovšem není, nejedná se totiž o žádný konkrétní závazek.  

Tomu se některé země brání za situace, kde ještě není jisté ani to, jestli se společné plány Američanů s Českem a Polskem uskuteční.

NATO na summitu uznalo zvyšující se hrozbu plynoucí ze šíření balistických raket a uznalo přínos systému USA pro bezpečnost celé aliance. "Bylo potvrzeno, že šíření balistických raket je přímou hrozbou pro NATO," řekl v Bukurešti po jednání premiér Mirek Topolánek.

Česko i USA dnes ve společném memorandu prohlásily, že věří, že americký radar "bude integrální součástí jakékoli budoucí protiraketové architektury NATO". I přesto ale konkrétnější rozhodnutí o možném propojení plánovaných systémů USA a NATO nepadne dříve než na dalším summitu v roce 2009.

Šéfové zemí NATO nyní totiž podle generálního tajemníka NATO Jaap de Hoop Scheffera pouze uložili Alianci připravit návrhy, jak plánovaný americký systém propojit s evropskými systémy. To by mělo mimo jiné poskytnout obranu proti balistickým raketám pro celé území NATO, tedy včetně jeho jihovýchodní části, kterou americký systém proti hrozbám ze Středního východu pokrýt nedokáže.

Čím silnější by bylo alianční posvěcení amerického záměru, tím více by to mohlo usnadnit jeho prosazení u české veřejnosti i v parlamentu, který musí smlouvy schválit. Většinová podpora zákonodárců dohodám zatím není jistá.

Dokončení jednání o hlavní smlouvě dnes v Bukurešti oznámil ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. - více zde


Čtěte také:
Speciální příloha Summit NATO 2008


pet natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.