Konvoj americké armády projede Českem, schválila vláda

16. března 2015  16:40
Velký konvoj bojových vozidel Stryker americké armády projede na přelomu března a dubna Českou republikou. Vojáci se budou vracet ze cvičení v Polsku a v Pobaltí na domovskou základnu do Německa.  
Americké obrněnce na cvičení Sabre Strike v Pobaltí | foto: U.S. Army Europe

Půjde o 118 vozidel a 516 amerických vojáků amerického 2. mechanizovaného pluku. Česká vláda v pondělí průjezd z Pobaltí a Polska na mateřskou základnu v německém Vilsecku schválila.

Ačkoliv běžně takové přesuny probíhají především po železnici, Spojené státy tentokrát chtějí takovýmto viditelným průjezdem obrněnců přispět k ujištění evropských spojenců, že ctí spojenecké závazky.

Spojenci Českem projíždějí běžně

V roce 2014 se uskutečnilo přes území České republiky 131 podobných přesunů, kterých se celkem účastnilo 1631 zahraničních vojáků s 601 kusy techniky. Z tohoto počtu se 11 silničních přesunů týkalo příslušníků armády USA, konkrétně šlo o 632 osob a 316 kusů techniky. O průjezdu či přeletu ozbrojených sil jiných států přes území ČR rozhoduje podle ústavy vláda. Musí informovat parlament, ten může rozhodnutí vlády zrušit nadpoloviční většinou všech členů alespoň jedné z komor. Zapotřebí je i autorizace odboru vojenské dopravy. Projíždějící vojáci musí dodržovat české zákony. Pro účely kontroly musí mít rozkaz k přesunu, doklady totožnosti, oprávnění k řízení patřičné techniky a celní prohlášení.

Zdroj: Ministerstvo obrany ČR

„Bylo to jednoznačné rozhodnutí, vláda vyjádřila svůj souhlas,“ řekl po jednání vlády premiér Bohuslav Sobotka.

Podle ministra obrany Martina Stropnického se valná část amerických sil bude vracet ze cvičení v Estonsku a půjde především o kolová bojová vozidla Stryker.

„Patříme k těm, kteří v důsledku změn bezpečnostních podmínek v Evropě volají po co nejužší spolupráci mezi spojenci. Průjezd amerického konvoje bude důkazem alianční jednoty a zároveň to bude to nejmenší, čím můžeme přispět,“ konstatoval Stropnický

Američané v Česku několikrát doplní pohonné hmoty a dvakrát třikrát. Všechny náklady hradí americká strana.

Tři kolony zamíří do Prahy

Na území České republiky vstoupí americké jednotky ve třech samostatných kolonách od polských hranic směrem k Praze. V současné době se ještě upřesňují jednotlivé detaily.

Předpokládá se, že kolony překročí hranice na třech místech – v Bohumíně, Náchodě a Harrachově. Všechny kolony se budou přesunovat po pozemních komunikacích za doprovodu české Vojenské policie. 

„Kolony budou rozděleny do několika proudů, které vyrazí na stanovenou trasu přesunu vždy v časových odstupech tak, aby co nejméně zatížily ostatní dopravu. Na trase přesunů pak s ohledem na plynulost v maximální možné míře využijí dálnice,“ informovalo ministerstvo obrany.

První kolona by se měla přesunovat od Bohumína po trase Ostrava – Vyškov, kde američtí vojáci v areálu Vojenské akademie ve Vyškově přenocují. Druhá kolona pojede po trase Náchod – Pardubice a přenocuje v areálu 14. pluku logistické podpory. Třetí kolona se zastaví v Liberci v kasárnách 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany.

Druhý den bude přesun pokračovat do Prahy, kde se jednotlivé kolony setkají v areálu kasáren v Praze-Ruzyni. Tam je naplánována jednodenní technická přestávka k údržbě vozidel a odpočinku řidičů.

Prahu pak velká kolona opustí opět v několika časově oddělených proudech ve středu 1. dubna. Pojede po ose Praha – Plzeň – Rozvadov a bude pokračovat do Německa na domovskou základnu Rose Barracks v bavorském Vilsecku.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.